Don't Miss
Home » Wiadomości » Małopolskie Dni Ratownictwa – różne oblicza pomagania

Małopolskie Dni Ratownictwa – różne oblicza pomagania

I Małopolskie Dni Ratownictwa w Porębie Spytkowskiej, to impreza której założeniem było pokazanie w działaniu różnych służb wyspecjalizowanych w udzielaniu pomocy. Tak więc byli ci którzy są najbardziej znani, ponieważ z ich pomocą mieszkańcy spotykają się najczęściej, można powiedzieć że „na co dzień”, czyli strażacy ochotnicy, ekipy pogotowia ratowniczego, policjanci. Ale byli również i tacy o których działaniach dowiadujemy się najczęściej z telewizyjnych serwisów, czyli antyterroryści. Pomysł zorganizowania tak dużej i ambitnej w swoim założeniu imprezy zrodził się w głowie Adriana Zaleśnego – sołtysa Poręby Spytkowskiej na początku 2018r. Przez kilka miesięcy trwały bardzo intensywne przygotowania: zapraszanie różnego rodzaju służb do wzięcia udziału w imprezie, oraz – co najtrudniejsze – szukanie sponsorów, bo takie przedsięwzięcie wymaga sporego budżetu, nawet jeżeli dokładnie cała ekipa przygotowująca imprezę pracowała całkowicie za darmo, a także przytłaczająca większość uczestniczących w pokazach grup również wystąpiła honorowo, chcąc w ten sposób pomóc choremu Łukaszowi Papieżowi.

Małopolskie Dni Ratownictwa w Porębie Spytkowskiej

Opublikowany przez Informator Brzeski Sobota, 1 września 2018

I Małopolskie Dni Ratownictwa rozpoczęły się kursem pierwszej pomocy, gdzie całkowicie za darmo przeszkolonych zostało blisko 50 osób z całej gminy Brzesko. Udzielanie pierwszej pomocy zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, to umiejętność którą powinien opanować każdy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach może zaistnieć potrzeba udzielenia pomocy komuś potrzebującemu. Wówczas te pierwsze cztery najważniejsze, złote minuty mogą przesądzić czy człowiek będzie żył czy umrze zanim ekipa pogotowia ratowniczego zdąży dojechać i przejąć ofiarę osobę która utraciła przytomność.

Sołtys Zaleśny wykorzystał wszystkie swoje szerokie kontakty w całej Małopolsce, dzięki czemu w Porębie Spytkowskiej zagościły tak liczne ekipy, że imprezy nie powstydził by się nawet sam Zarząd Województwa Małopolskiego. Tak więc były: Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z psami z (proszę sobie wyobrazić) Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach, Zespoły Ratownictwa Medycznego z Krakowa i Bochni, Ochotnicze Straże Pożarne ze Szczepanowa, Poręby Spytkowskiej i Tuchowa, a także antyterroryści z Zakładu Pola Walki i Ratownictwa który skupia wyłącznie profesjonalistów w czynnej służbie, a także prywatne firmy zajmujące sie ratownictwem drogowym. Był to prawdziwy ewenement na skalę Małopolski, bo takich imprez, gromadzących w jednym miejscu różne rodzaje służb, działających wszystkie razem, po prostu nie ma. Była to więc niepowtarzalna okazja dla uczestników imprezy, którzy przybyli tego dnia do Poręby Spytkowskiej zobaczyć wszystkie te służby w jednym miejscu.

Małopolskie Dni Ratownictwa w Porębie Spytkowskiej

Opublikowany przez Informator Brzeski Sobota, 1 września 2018

Jako pierwsza wystąpiła Grupa Poszukiwawczo Ratownicza strażaków z OSP Kęty. Zaprezentowali widzom pokaz posłuszeństwa 3 psów ratowniczych.
Następnie swoje umiejętności zaprezentowali antyterroryści z Zakładu Pola Walki i Ratownictwa w symulacji ataku terrorystycznego. W tym pokazie brał także udział oddział Brzeskiej Policji, która przejęła „terrorystów” i „przetransportowała do aresztu”.

Kolejnym z pokazów była symulacja ataku terrorystycznego na budynku szkoły. Założenie zakładało, że w budynku znajdują się terroryści, którzy uprowadzili dyrektora szkoły oraz nauczycielkę grożąc, że zdetonują ładunek wybuchowy jeśli nie otrzymają żądanej kwoty pieniędzy. Tym razem do akcji przystąpiły niemal wszystkie służby biorące udział w dniach ratownictwa (Antyterroryści, 2 zespoły ratownictwa medycznego jeden z Krakowa drugi z Bochni, policja, 3 zastępy straży pożarnej oraz psy ratownicze).

Małopolskie Dni Ratownictwa w Porębie Spytkowskiej

Opublikowany przez Informator Brzeski Sobota, 1 września 2018

W czwartym pokazie po raz kolejny zaprezentowali się strażacy z Kęt ze swoimi psami ratowniczymi. Tym razem wystąpili we współpracy z jednostką straży pożarnej z Tuchowa na której wyposażeniu znajduje się 30 metrowa drabina ratownicza. Pokaz dotyczył ratownictwa wysokościowego. Zastosowany został sprzęt do wspinaczki linowej i po chwili zebrani mogli zobaczyć 2 ratowników na linach na wysokości ponad 20 metrów, a z nimi sympatycznego i bardzo dzielnego psa ratowniczego w specjalnej uprzęży do działań wysokościowych.

Ostatnim z pokazów była symulacja zdarzenia drogowego w wykonaniu firmy Autoprodukt. Specjalnie przygotowany pojazd został zderzony z ciężarówką i rozerwany, a widzowie mogli zaobserwować co dzieje się z umieszczonym w środku manekinem oraz jakie mógł odnieść obrażenia uczestnik podobnego zdarzenia na drodze.

Całość imprezy była dynamicznie i żywiołowo prowadzona przez V-ce Przewodniczącego rady Powiatu Tomasza Latochę, który był również jednym z głównych organizatorów.

Po zakończeniu pokazów ok. godz. 18 zaczęła się trwająca prawie trzy godziny licytacja przekazanych przez sponsorów rzeczy z przeznaczeniem na pomoc dla chorego na nowotwór Łukasza Papieża. W sumie dzięki ofiarności uczestników udało się zebrać całkiem niebagatelną kwotę 19.020,00 zł. Była to jeszcze jedna forma udzielania pomocy. Może nie tak spektakularna jak występ antyterrorystów, czy podniebna ekwilibrystyka strażaków z Kęt i ich psa, ale równie wartościowa i skuteczna. W ten sposób wszyscy którzy kupili coś na licytacji zaliczyli się do grona ratowników, czyli ludzi wrażliwego serca, bo przecież wrażliwość i to że nie jesteśmy obojętni, jest fundamentem każdego pomagania.

Głównymi sponsorami imprezy byli: urząd marszałkowski woj małopolskiego, powiat brzeski, gmina Brzesko, oraz liczni przedsiębiorcy którzy przekazali na aukcję różnego rodzaju przedmioty. Organizatorami tej bardzo ciekawej imprezy byli: sołtys Adrian Zaleśny, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomasz Latocha, Komendant Gminny Związku OSP Krzysztof Rahwał, Sołectwo wsi Poręba Spytkowska i Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Spytkowskiej.


Jan Waresiak

Fot. Maciej Mazur

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Fot. Maciej Mazur

Opublikowany przez Informator Brzeski Niedziela, 2 września 2018