Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Mieszkańcy Jasienia tracą cierpliwość

Mieszkańcy Jasienia tracą cierpliwość

Blisko 100 mieszkańców Jasienia, z ulicy Kamionka w Jasieniu od lat walczy o to by wyremontowano ulice przy której mieszkają. Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do Urzędu Miejskiego w Brzesku z prośbą o naprawę drogi. Temat podejmowany był również na zebraniach wiejskich.  Efekty tych działań są jednak wg mieszkańców mizerne, dlatego też w ostatnim czasie wystosowali pismo z prośbą o interwencję do Wojewody Małopolskiego. 

Sprawa nie jest łatwa – chociażby ze względu na długość drogi – to około 1,5 km nawierzchni do utwardzenia. Szacunkowo koszty w przypadku takiej inwestycji idą w setki tysięcy złotych. A w roku bieżącym Urząd Miejski dysponuje raptem kwotą 30 tysięcy złotych na ten cel… 

Ulica Kamionki jest wąska, tylko miejscami utwardzona, a dodatkowo pełna dziur. Po deszczu cała okolica tonie w błocie – schlapane błotem samochody to zwykła codzienność, a mieszkańcy twierdzą że muszą wtedy chodzić wręcz w gumofilcach… Nie to jednak jest najgorsze – mieszkańcy w dyskusjach podkreślają że problemem jest również dojazd dla służb ratowniczych, m.in. dla karetek pogotowia ratunkowego.

Równocześnie pracownicy Urzędu Miejskiego twierdzą, ze nie pozostają obojętni na wnioski mieszkańców. Jak deklaruje Sekretarz Gminy Stanisław Sułek w swojej wypowiedzi dla Gazety Krakowskiej – ulica Kamionka w Jasieniu kilka lat temu została utwardzona prawie na całej długości. Dodatkowo pozostała część, na wniosek mieszkańców i rady sołeckiej, jest na bieżąco utwardzana kruszywem. Urzędnicy planują przeznaczyć środki z funduszu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jakie są co roku rozdysponowywane na odbudowę, remont i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Jednak te środki są dosyć ograniczone – to tylko 30 tysięcy złotych. Prace obejmą wykonanie nakładki asfaltowej na fragmencie zniszczonej drogi. Prace zaplanowane są na koniec lata br. 

Co z resztą zniszczonej drogi? Na pewno trudno będzie znaleźć środki na jej remont w bieżącym budżecie Gminy Brzesko. Nie na wszystko wystarcza pieniędzy, budżet to jest za krótka kołdra, którą próbują się przykryć wszystkie potrzeby mieszkańców w sołectwach i na osiedlach. Podobnych emocji nie brakuje również w samym mieście, gdzie jednak w ostatnich miesiącach w budżecie wygospodarowano kilkaset tysięcy złotych z przeznaczeniem na prace przy ul. Wakacyjnej oraz na kolejny etap budowy ulic: Jana Pawła II, Sikorskiego, Odrodzenia i Oświecenia na osiedlu Słotwina w Brzesku.

IB