W Publicznym Przedszkolu Parafialnym w Mokrzyskach realizowany jest program „Chcę być zdrowym przedszkolakiem”. Opracowany przez Beatę Wolny i Marię Turlej obejmuje szereg dziedzin życia dzieci. 1 lutego do przedszkola zaproszona została pani stomatolog Izabella Klimek i higienistka stomatologiczna pani Małgorzata Kania. Sprawdzały dzieciom ząbki, uczyły prawidłowego posługiwania się szczoteczką i mycia zębów. W czasie kontroli nauczycielki czytały dzieciom książeczki przyniesione przez naszych gości o ,,Smokach, które również muszą myć zęby’’.
-Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom faktu, jak ważne są takie zabiegi higieniczne dla utrzymania zdrowych i mocnych ząbków. Przedszkolaki otrzymały od pań również drobne upominki w postaci pasty do zębów i broszurek dotyczących zdrowia jamy ustnej dzieci.
Mamy nadzieję, że od dziś zachęcone w ten sposób dzieci będą myć ząbki z ochotą, przez co będą miały piękny i zdrowy uśmiech. Dziękujemy bardzo Pani Izie i Małgosi za przybycie oraz Przychodni Stomatologicznej Seyoum za pomoc w zorganizowaniu spotkania – mówi Beata Wolny.
Badania profilaktyczne jamy ustnej mają na celu wykrycie próchnicy zębów we wczesnym stadium jej rozwoju i tym samym zapobieganiu wszelkim powikłaniom. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia dziecko ma już pełne uzębienie mleczne, natomiast około piątego – szóstego roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie zęby mleczne utrzymują się zwykle do około dwunastego roku życia. Tak więc przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane – część zębów mlecznych i część stałych. Jest zatem oczywiste, że stan zębów mlecznych ma istotny wpływ na wyżynające się zęby stałe. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i próchnica u małych dzieci postępuje bardzo szybko. Nieleczona prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, problemów ze zgryzem, a nawet do poważnych zaburzeń
w ogólnym stanie zdrowia dziecka. Niestety, w Polsce występuje niepokojące zjawisko wysokiej zapadalności na próchnicę i ciężkiego jej przebiegu u dzieci przedszkolnych.
Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest właściwa higiena jamy ustnej, a w szczególności szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne i wyrabia umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej nauczymy dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości, zgodnie z przysłowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.
—
um