W piątek 14 grudnia 2018 r. w siedzibie Zakładów Mechanicznych w Tarnowie odbył się briefieng prasowy dla przedstawicieli lokalnych mediów. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania była sprawa podpisanej kilka dni wcześniej umowy na dostawy 780 lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 przeznaczonych dla Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych. Prawdopodobnie ok. 500 moździerzy trafi do WOT, a ok. 280 – do Wojsk Lądowych. Umowa została w Grójcu podpisana przez gen. dyw. Wiesława Kukułę, dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Henryka Łabędzia prezesa Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Podpisany kontrakt opiewa na blisko 32 miliony złotych.
O szczegółach podpisanej umowy poinformowali wspólnie prezes Henryk Łabędź oraz Adam Henczel główny specjalista ds. uzbrojenia artyleryjskiego w ZM Tarnów S.A. (w latach 1994-1998 Szef Artylerii 1-go Pułku Szwoleżerów Kawalerii Powietrznej 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej).
Zakłady Mechaniczne z Tarnowa dostarczą do końca 2022 roku 780 egzemplarzy moździerza LMP-2017. Pierwsza dostawa 150 moździerzy będzie miała miejsce w II połowie 2019 roku. Lekkie Moździerze Piechoty LMP-2017 znajdą się m. in. na wyposażeniu każdej kompanii lekkiej piechoty WOT. Będą wykorzystywane nie tylko z amunicją bojową i szkolną, ale też oświetlającą. Od strony formalnej LMP-2017 to zmodyfikowana odmiana opracowanego w latach 1990. moździerza lekkiego (komandoskiego) LM-60K. W zmodyfikowanym moździerzu żołnierze mają do dyspozycji jeden z dwóch rodzajów celowników: cieczowy lub elektroniczny. Ten ostatni pełni rolę również komputera balistycznego – dzięki temu strzelanie z niego jest dla żołnierzy o wiele prostsze.
Warto zwrócić uwagę, że broń produkowana w Tarnowie staje się bardziej ergonomiczna, jak również atrakcyjna wizualnie. A to za sprawą współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Żołnierze od lat postulowali aby polskie firmy produkujące sprzęt wojskowy odeszły od siermiężnych konstrukcji rodem z lat 60-tych i zwracały uwagę na nowoczesne wzornictwo przemysłowe. Takie podejście będzie miało z pewnością duże znaczenie w przypadku eksportu na rynki zagraniczne.
—
IB
Fot. Maciej Mazur
MATERIAŁ SPONSOROWANY
https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/2191068057773349/