Don't Miss
Home » Wiadomości » Muzeum Ziemi Brzeskiej

Muzeum Ziemi Brzeskiej

W najnowszym numerze gazety Informator Brzeski powracamy do tematu utworzenia w naszym mieście muzeum. Brzesko jest jedynym miastem regionu, w którym nie ma instytucji, gdzie mieszkańcy mogliby poznawać przeszłość miejsca, w którym urodzili się i mieszkają, a turyści mieliby możliwość zaznajomienia się z bogatą przeszłością tego regionu. Dzięki bogatej historii moglibyśmy wyeksponować przedmioty od neolitu poprzez średniowiecze, powstania narodowe, zawieruchy obu wojen ubiegłego wieku, ruchu oporu i walki z komunizmem, aż po czasy współczesne.

Historia Brzeska i Ziemi Brzeskiej zapisana jest w kronikach i pamiętnikach oraz zachowana w przekazach ustnych wśród naszych rodzin. Niestety nie ma miejsca, w którym moglibyśmy wszystko gromadzić i prezentować. Mnóstwo pamiątek, które powinny mieć swoje miejsce w muzeum, znajduje się teraz w zbiorach mieszkańców Brzeska i regionu. Sygnalizują oni, że bardzo chętnie podarowaliby je lub udostępnili dla potrzeb muzeum. Pamiątek niestety jest coraz mniej. Dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o ich ochronę i zgromadzenie w jednym miejscu. Wiele uległo już bezpowrotnie zniszczeniu. Niektóre przekazano do różnych placówek. Są teraz eksponowane lub znajdują się w magazynach muzealnych w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Bochni. W tym ostatnim mieście zdeponowany został akt lokacyjny Brzeska nadany Spytkowi z Melsztyna przez Królową Jadwigę w 1385 roku. Te eksponaty muszą powrócić do Brzeska. Ich miejsce jest tutaj. W naszym mieście. W Brzesku. Ale by tak się stało powinniśmy stworzyć Muzeum Ziemi Brzeskiej. …

Adam Kwaśniak – radny miejski, inicjator i pomysłodawca powstania Muzeum Ziemi Brzeskiej
Pomysł stworzenia w Brzesku zrodził się już bardzo dawno. Zawsze doskwierało mi, że w mieście nie ma takiej instytucji. Pomimo bogatej przeszłości nie ma miejsca, gdzie można by oficjalnie gromadzić pamiątki historyczne dotyczące miasta i regionu oraz pamiątek związanych z mieszkańcami, którzy budowali historię naszej małej ojczyzny. …

Grzegorz Wawryka – Burmistrz Brzeska
Oczywiście jestem za tym, aby w Brzesku powstało muzeum. Popieram tę inicjatywę. Zanim jednak przystąpimy do realizacji tego projektu, musimy zdecydować jaką ma on przybrać formę. Musimy na przykład zdecydować jakie eksponaty powinny znaleźć się w tym miejscu. …

Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego
Jestem człowiekiem kultury. W tej dziedzinie działałem od bardzo dawna. Jeszcze zanim zostałem wybrany starostą powiatu. Dlatego wspieram każdą inicjatywę dotyczącą rozwoju kultury w naszym regionie. Ten region posiada piękne i bogate dziedzictwo kulturowe, dlatego można na tej bazie stworzyć wspaniałe muzeum. …

Janusz Kwaśniak – Wójt Gminy Borzęcin
Jestem wielkim orędownikiem utworzenia Muzeum Ziemi Brzeskiej. Muzeum, które zakresem działalności obejmowałoby dokumentowanie historii i dziedzictwa nie tylko samego Brzeska, ale także wszystkich gmin powiatu. To dziedzictwo, które istnieje teraz jest bardzo „rozrzucone”. Choćby na przykładzie ziemi Borzęckiej, gdzie mieszka kilku pasjonatów gromadzących pamiątki i dokumenty dotyczące tego terenu, ale nie mogących wyeksponować wyników swoich prac. Tego typu działalność zasadnie byłoby zlokalizować centralnie, a więc w mieście powiatowym czyli w naszym przypadku w Brzesku, skupiając w jednym miejscu to, co uda się zgromadzić i udokumentować w poszczególnych gminach. Uważam, że ta inicjatywa powinna zostać podjęta. Jesteśmy to winni naszym przodkom. …

Lucjan Kołodziejski – nauczyciel, historyk, współredaktor Monografii Borzęcina
Idea powstania Muzeum Ziemi Brzeskiej jest bardzo dobra. Taka instytucja powinna już istnieć od bardzo dawna. Już osiem lat temu prowadziliśmy rozmowy na ten temat z dr Krupińskim i panią Marek, ale niestety wtedy ta inicjatywa upadła. Dlatego cieszy mnie powrót do tego pomysłu. W takiej placówce powinny być reprezentowane wszystkie gminy, a także zakłady pracy takie jak Browar, który jest przecież ważną cząstką historii Brzeska i tego terenu. …

Zapraszamy do przeczytania całości tego artykułu w najnowszym, sierpniowym numerze Informatora Brzeskiego.

Dostępny w kioskach z prasą. 

IB

„%RELATEDPOSTS%”