W środę 22 maja serca małopolskich terytorialsów dwukrotnie zabiły zdecydowanie mocniej niż zwykle. Rano obchodzili pierwsze święto swojej Brygady, w nocy byli już na wałach i pomagali w zmaganiach z powodzią mieszkańcom gminy Szczucin.
Święto Brygady
W nocy 22 maja 1944 r., po uprzednim przeszkoleniu spadochronowym na kursie cichociemnych, gen. Leopold Okulicki w ramach operacji „Weller” został zrzucony do kraju na zrzutowisku w Wierzbnie (Małopolska). 75 lat później na pamiątkę tego wydarzenia 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego (11 MBOT) obchodziła swoje pierwsze święto. W uroczystości uczestniczyli najważniejsi goście Garnizonu Kraków, weterani, żołnierze Obrony Terytorialnej oraz pani Irena Okulicka – Kaczmarek, bratanica generała. Uroczystość zakończyła się żołnierskim poczęstunkiem oraz spotkaniem z żołnierzami Armii Krajowej. W dobrym nastroju tuż po trzynastej wszyscy opuścili koszary podkrakowskiej Rząski.
Alarm
Nie minęło kilka godzin kiedy w telefonach żołnierzy 11 batalionu lekkiej piechoty rozbrzmiał sygnał alarmowy. „!!!ALARM!!! UWAGA TERYTORIALSI!!! Ogłaszam natychmiastowe stawiennictwo dla…”. Z powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa zostali zwolnieni strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, maturzyści oraz żołnierze dotknięci skutkami powodzi. Półtorej godziny później w jednostce stawiło się 267 żołnierzy gotowych do pomocy. Większość sygnał zastał w pracy: m.in. adwokata, który został zwolniony z rozprawy sądowej, lekarza gotowego do objęcia dyżuru w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – został odesłany do swoich obowiązków w szpitalu czy pszczelarza, który akurat w tym momencie kupował pszczeli matecznik i z nim stawił się w jednostce – wrócił do domu by po godzinie zameldować się tym razem bez pszczół.
Pomoc
Sytuacja była dynamiczna i niecierpiąca zwłoki. Deszcz padał nieustająco, wody przybywało. Tej samej nocy pierwsza grupa terytorialsów została wysłana do gminy Szczucin do miejscowości Suchy Grunt. W kolejnych dniach 200 żołnierzy w systemie zmianowym realizowało zadania umacniania wałów, patrolowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz ewakuacji dobytku gospodarstw domowych. Do 26 maja żołnierze Obrony Terytorialnej działali w promieniu 20 km od miejscowości Szczucin.
W tym samym dniu poprawiające się warunki pogodowe na południu kraju spowodowały w porozumieniu z burmistrzem Szczucina podjęcie decyzji o ograniczeniu zaangażowania 11 MBOT. Było to pierwsze zadanie dla 11 MBOT w ramach realizacji zadań z zakresu reagowania kryzysowego. Podziękowania dla żołnierzy Brygady przekazał Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, który podkreślił zaangażowanie, determinację, ofiarność i błyskawiczne stawiennictwo do akcji.
Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy sformowany batalion lekkiej piechoty stacjonują w Rząsce pod Krakowem. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.
—
mjr Bartosz KUBAL
Oficer prasowy
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej