Znamy listę szkół które na terenie Gminy Brzesko włączą się do ogólnopolskiej akcji strajkowej. Przedszkola gminne nie strajkują. Spośród 12 gminnych szkół podstawowych do strajku włączył się 9 jednostek. Trzy szkoły: SP Jasień, SP Sterkowiec oraz SP Szczepanów nie biorą udziału w strajku (z racji braku odpowiednich struktur związkowych nie odbyło się w nich referendum) .
Protest miałby się odbyć podczas egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty. Ewentualny strajk rozpocznie się 8 kwietnia i ma trwać do odwołania. ZNP postuluje o 1000 zł miesięcznie podwyżki dla nauczycieli. Z kolei „Solidarność” domaga się m. in. podniesienia płac w oświacie o nie mniej niż 650 zł miesięcznie od stycznia tego roku i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r.
Strona rządowa podkreśla że od 2017 r., po 5-letnim okresie zamrożenia płac nauczycieli, dokonywana jest waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli. Od kwietnia 2018 r. sukcesywnie realizowany jest rządowy plan podniesienia pensji nauczycieli.
W 12 placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzesko przeprowadzone zostało referendum strajkowe, w którym wzięło udział 522 uprawnionych do głosowania, co stanowi 82% ogólnej liczby uprawnionych. Za przeprowadzeniem akcji strajkowej opowiedziało się 457 głosujących, co stanowi 88% ogółu biorących udział w głosowaniu.
Jak powiedziała nam w dniu dzisiejszym w rozmowie telefoniczne przewodnicząca oddziału ZNP w Brzesku – Helena Jewuła – Akcja strajkowa ma na celu poprawę sytuacji płacówej zarówno nauczycieli, jak i wywarcie presji tak aby organ prowadzący otrzymał z budżetu państwa zwiększone środki na utrzymanie placówek oświatowych w gminie. Przewodnicząca prosi również rodziców o zrozumienie postulatów nauczycieli, którzy walczą o swoje prawa pracownicze i godną pensję.
Co strajk nauczycieli oznacza dla szkół, rodziców i uczniów?
W czwartek 21 marca 2019 r. w urzędzie Miejskim w Brzesku odbyło się spotkanie dyrektora Wydziału Edukacji z dyrektorami szkół aby przekazać niezbędne informacje odnośnie podejmowanych działań mających na celu przygotowanie szkół na czas trwania strajku. Wydział edukacji przygotowuje dla dzieci ofertę alternatywna, czyli propozycje zajęć opiekuńczych w oparciu o infrastrukturę sportową i kulturalną. To na dyrektorach szkół spoczywa obowiązek opieki nad dziećmi. Jednak samodzielnienie są w stanie rozwiązań problemu ewentualnych braków kadrowych, dlatego niezbędne jest zaangażowanie samorządu gminnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w poszczególnych szkołach nie będą strajkować wszyscy nauczyciele.
—
IB / brzesko.pl
A może by tak zrobić listę nauczycieli udzielajacych korków wraz z cennikiem? Dość gadania że za 2tyś nauczyciel nie wyżyje bo drugie tyle dorobi na korkach. Może i urzad skarbowy będzie zainteresowany:) odniechce się im strajkowania kosztem dzieci.