Don't Miss
Home » Wiadomości » Niebezpiecznie na przejeździe kolejowym w Biadolinach Szlacheckich / 3 grudnia 2019 r.

Niebezpiecznie na przejeździe kolejowym w Biadolinach Szlacheckich / 3 grudnia 2019 r.

Chwile strachu z pewnością przeżył 55-letni kierowca, który utknął na przejeździe kolejowym tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem zmusił maszynistę pociągu do nagłego hamowania.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło 3 grudnia 2019 r. około godz. 10.00 w miejscowości Biadoliny Szlacheckie. Kierujący peugeotem 55-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego całkowicie zignorował nadawany przez sygnalizator sygnał czerwony i wjechał na przejazd kolejowy. Widząc opuszczoną półrogatkę zatrzymał pojazd przed torowiskiem. Gdyby tego nie zrobił jego ryzykowne zachowanie mogłoby mieć tragiczne skutki, do przejazdu zbliżał się pociąg. Maszynista pociągu, gdy tylko zauważył pojazd rozpoczął hamowanie. Na szczęście nie doszło do zderzenia pojazdów, a kierujący pojazdu po przejechaniu pociągu i podniesieniu półrogatek odjechał z miejsca. O zaistniałej sytuacji zostali powiadomieni policjanci, którzy ustalili właściciela pojazdu. Śledczy będą ustalać czy swoim zachowaniem mógł sprowadzić bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest brak ostrożności oraz wjazd czy wejście na przejazd, kiedy zabrania tego umieszczona tam sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz opuszczone zapory. Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla wszystkich tych, którzy podejmują się takich ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań.

 

Pomimo modernizacji linii kolejowej nadal dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Od momentu modernizacji linii kolejowej w 2015 roku zapory na przejazdach kolejowych są sterowane automatycznie. Skład pociągu znajdujący się w określonej odległości od przejazdu uruchamia opuszczanie zapór. Maszynista praktycznie nie ma możliwości zatrzymania składu.

Samochód osobowy czy też dostawczy nie ma żadnych szans z ważącym setki ton pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach – m.in. przyszli kierowcy dowiedzą się jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. To efekt warsztatów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. 

Na sąsiednim przejeździe w Sterkowcu wielokrotnie w ostatnich latach dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń – o czym pisaliśmy m.in. w roku bieżącym:

Sterkowiec / Kolejny uwięziony samochód na przejeździe kolejowym / 14 sierpnia 2019 r. <==

Sterkowiec / O krok od strasznej tragedii na przejeździe kolejowym! / 6 kwietnia 2019 r. / video <==

Sterkowiec / O krok od tragedii na przejeździe kolejowym / 3 października 2018 r. <==

KPP Brzesko