Don't Miss
Home » Wiadomości » Nowatorskie i ekstremalne szkolenie małopolskich Terytorialsów

Nowatorskie i ekstremalne szkolenie małopolskich Terytorialsów

Wspinaczka, zjazdy, poręczowanie, pokonywanie przepinek, podchodzenie po linie, prusikowanie, techniki improwizowane, podejmowanie rannych z jeziora, ewakuacja drogą wodną, techniki ratownictwa wodnego – tak szkolą się zaledwie po roku od powołania, żołnierze Obrony Terytorialnej (OT) z Krakowa.

Szkolenie
Kiedy w maju, wskutek powodzi na terenie gminy Szczucin ogłaszano alarm dla żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dla Dowódcy 111 batalionu lekkiej piechoty (111 blp) stało się jasne, że musi stopniowo przewartościować system szkolenia i dostosować do wyzwań czyhających w stałym rejonie odpowiedzialności 11 MBOT. Tak zrodził się pomysł udział w organizowaniu wspólnych z 6BPD kursów wspinaczkowych, ratownictwa górskiego oraz z OSP ratownictwa wodnego.

„Wywodzę się z 6 Brygady Powietrznodesantowej i wiem jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do niesienia pomocy w ekstremalnych warunkach. Tak też traktuję swoją misję. Aby pomagać lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych moi żołnierze muszą umieć działać w każdych warunkach. Stąd podczas szkoleń rotacyjnych, w ramach realizacji programu szkolenia przerabiamy dodatkowo zagadnienia z zakresu działania na wodzie i w górach, a wkrótce w jaskiniach i w terenie zurbanizowanym” – mówi ppłk Konrad Łobocki, Dowódca 111 batalionu lekkiej piechoty.

Góry i woda

„Nie zwalniamy tempa. Za nami pierwsze szkolenia ze wspinaczki, ratownictwa wodnego oraz ratownictwa drogowego” – mówi Szef Sztabu 111 blp kpt. Grzegorz Wawrzyński. – Na stałe wpisaliśmy się już w pejzaż Myślenic, Czorsztyna, Kobylan. To tam się szkolimy, tam stale podnosimy swoje umiejętności – dodaje.

Specyfika szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej polega na wykorzystaniu potencjału Mobilnych Zespołów Szkoleniowych jak również też specjalistycznych umiejętności samych żołnierzy OT. To spośród nich budujemy bazę instruktorską.

Tak też jest w przypadku szkolenia wspinaczkowego, które prowadzi m.in. szer. OT Jakub Ochnio, prywatnie właściciel firmy wysokościowej Sky Access Team. „Spora część mojego życia jest związana z linami. W firmie zajmuję się m.in. szkoleniem pracowników wysokościowych, ratowników i służb mundurowych, w 11 MBOT szkolę swoich kolegów i koleżanki. W ten oto sposób pogodziłem dwa swoje żywioły: góry i wojsko, chociaż dla mojej Brygady poświęcam teraz więcej czasu bo dodatkowe przedsięwzięcia szkoleniowe celem podnoszenia umiejętności planowane są w dni powszednie”.

Żołnierze OT szkolą się jeden raz w miesiącu w sobotę i w niedzielę, jednakże dopuszczalne jest szkolenie żołnierzy, na ich wniosek w pozostałe dni tygodnia. Aby być powołanym na szkolenie niekiedy trzeba dokonać wielu wyrzeczeń w życiu osobistym. Stąd też część żołnierzy organizuje pracę tak, aby do południa uczestniczyć w szkoleniu, a popołudniu iść do pracy. Niektórzy wykorzystują urlop wypoczynkowy, jeszcze niektórzy bezpłatny, część szkoli się pomiędzy projektami.

Dowództwo
Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy z formowanych batalionów lekkiej piechoty stacjonuje w Krakowie (Kraków-Rząska). Terytorialsi stanowią wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń militarnych oraz niemilitarnych w sytuacji kryzysowych. Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim stałym rejonie odpowiedzialności – województwo Małopolskie.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej, stanowią uzupełnienie
i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.


mjr Bartosz KUBAL
Oficer Prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej