Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nowi sołtysi w gminie Iwkowa

Nowi sołtysi w gminie Iwkowa

W dniach od 2 do 17 lutego 2019 r. w poszczególnych sołectwach Gminy Iwkowa miały miejsce zebrania wiejskie dotyczące wyboru sołtysów i rad sołeckich na kadencję 2019 – 2024. Spośród siedmiu sołectw jedynie w Wojakowej nie udało się wybrać nowego sołtysa, dlatego wybory w tej miejscowości zostaną powtórzone.

Wybory na sołtysów i do rad sołeckich nie mają medialnej oprawy ani rozgłosu, choć dla umacniania samorządności są równie istotne jak te – na szczeblu gminy czy powiatu. Wiele osób pyta jakim człowiekiem powinien być sołtys? Oczywiście jak zwykle, wiele zależy od człowieka, który pełni tę funkcję. Ważne by potrafił słuchać i rozmawiać z ludźmi, zmotywować ich do działania społecznego na rzecz swojego miejsca zamieszkania, by potrafił łączyć ludzi, integrować ich, budować porozumienie w różnych kwestiach – także tych drażliwych i konfliktowych. 

Sołtysowanie to to najniższy szczebel samorządu i w dodatku bardzo niewdzięczny. To do sołtysa swoje pierwsze kroki kierują osoby niezadowolone, to on dostaje pierwsze uwagi, że trzeba coś zrobić, że coś nie działa tak, jak powinno. Równocześnie sołtys nie ma zbyt wielu narzędzi do tego by mieć realny wpływ na to co dzieje się w sołectwie – może jedynie prosić, apelować. Niektórzy pytają – czy można się na sołtysowaniu dorobić? Na pewno nerwów, stresów, choć czasami także satysfakcji. Finansowo na pewno się nie zyska, zwłaszcza że diety dla sołtysów są w większości przypadków bardzo skromne. Mimo tych wszystkich przeciwności są ludzie którzy chcą zmieniać swoje Małe Ojczyzny. Dlatego tez trzymamy za nich kciuki!

Na nowych sołtysów w Gminie Iwkowa zostali wybrani:

Pani Barbara Staszak – sołtys wsi Dobrociesz

Pan Tadeusz Gwiżdż – sołtys wsi Drużków Pusty

Pani Beata Stanuch – sołtys wsi Kąty

Pan Marian Zapiór – sołtys wsi Połom Mały

Pani Maria Serafin – sołtys wsi Porąbka Iwkowska

Pan Stefan Szot – sołtys wsi Iwkowa

W związku z ustąpieniem dotychczasowego sołtysa wsi Wojakowa i brakiem kandydatów na zebraniu wiejskim w dniu 10 lutego 2019 r. wybór sołtysa i rady sołeckiej odbędzie się na zebraniu 10 marca 2019 r. (niedziela) o godz. 16.15 (I termin) i 16.30 (II termin) w remizie OSP w Wojakowej.

Iwkowa.pl / IB