Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » O krok od tragedii w Brzesku! Nierozważna matka zostawiła małe dzieci w rozgrzanym samochodzie

O krok od tragedii w Brzesku! Nierozważna matka zostawiła małe dzieci w rozgrzanym samochodzie

Brzesko. Matka zostawiła dziecko w samochodzie

Brzesko. Matka zostawiła dziecko w samochodzie

Pomimo wielu apelów o ostrożność w trakcie upałów i szczególne zwracanie uwagi na dzieci – wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą pozostawienie dzieci w rozgrzanym samochodzie. Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy bardzo emocjonalną relację opisującą zdarzenie do jakiego doszło w poniedziałek 26 sierpnia 2019 r. około godziny 14.00 na ul. Kościuszki w Brzesku. Nierozważna matka pozostawiła bez opieki dwójkę dzieci (około 3 letnie oraz niemowlę w nosidełku) w samochodzie!

Jak informuje nasza czytelniczka – na ulicy Kościuszki w pobliżu Sądu podeszła do niej kobieta, która zapytała czy to może jej dzieci płaczą w aucie. Okazała się, że usłyszała płacz z drugiej strony ulicy i przeszła zaniepokojona, rozglądając się od dłuższej chwili. Kobiety razem dobiegły do jednego z zaparkowanych samochodów i otwarły jego drzwi. Wewnątrz znajdowała się może 3 letnia dziewczynka i niemowlę w nosidełku. Oboje zapłakani. Mama naszej informatorki została przy otwartym samochodzie, a ona z kolei pobiegła wzdłuż ulicy, pytając po drodze w sklepach kto zostawił małe dzieci w aucie. Na poczcie okazało się, że w kolejce znajduje się matka dzieci! Osoby które były świadkiem całego zdarzenia były oburzone i zrobiło się wręcz zbiegowisko.

– 30 stopni w cieniu! Nie zrobiłam zdjęcia, nie wezwałam policji. Pewnie powinnam. Ale ludzie, mało podobnych tragedii wokół? Nie wiem jak nazywała się ta kobieta która dzieci usłyszała, ale chwała jej za to… – pisze nasza informatorka.

Kobieta która jako pierwsza podjęła interwencję słysząc płacz dzieci i która zauważyła dzieci w samochodzie pracuje prawdopodobnie w starym ratuszu. Usłyszała płacz i wyszła z urzędu. 

Naprawdę niewiele brakowało do tego by mogło dojść do tragedii lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. W tym tygodniu w całej Polsce temperatury sięgają ponad 32°C. Z badań wynika, że pozostawianie dzieci w pojeździe bez nadzoru w upalne dni zawsze będzie ryzykowne, nawet jeśli opiekun wychodzi tylko na chwilę. Wiele osób nie potrafi zrozumieć, co złego jest w pozostawieniu dzieci w nagrzanym samochodzie.

Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka dla pozostawionych w nim dzieci!

Fala upałów jaka nam towarzyszy od kilku dni stanowi olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla zwierząt. Policja przypomina – w upalne dni ogromnym niebezpieczeństwem jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są najmłodsze dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są w pełni wykształcone. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć. Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne.

Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia.

Pamiętajmy również, iż na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Będąc świadkiem takiego zdarzenia nie przechodźmy obojętnie. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Jeżeli stan dziecka na to pozwala poszukajmy właściciela pojazdu. Gdy jednak życie dziecka jest zagrożone konieczne jest szybkie uwolnienie dziecka z „pułapki” i udzielenie mu pomocy. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

foto – zdjęcie ilustracyjne Redcastle Productions 

informacja nadesłana / IB / KPP Brzesko

VIDEO