1 maja 2019 r. w Iwkowej otwarcie małopolskiego letniego sezonu turystycznego, który zostanie połączony z oficjalnym przecięciem wstęgi na wieży widokowej na Szpilówce. Wspomniana wieża widokowa pomimo że jest dostępna dla turystów od zaledwie kilku miesięcy, to już zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku. W weekendy, przy ładnej pogodzie można spotkać setki turystów zmierzających w to miejsce. Lokalizacja obiektu w niezwykle urokliwej części Pogórza Wiśnickiego sprawia, że rozległe widoki wręcz zapierają dech. Można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. 34 metrowa wieża wznosi się szczycie Szpilówki, na wysokości 516 m n.p.m. i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów.
Wieża widokowa w Iwkowej to miejsce idealne zarówno dla turystów indywidualnych, jak i osób uprawiających trekking, nordic walking czy turystykę rowerową. To także doskonała lokalizacja na rodzinny wypad. Jest gdzie usiąść, odpocząć, coś przekąsić. Do dyspozycji turystów są altana, ławy i stoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne, dzięki którym zwiedzający poszerzą swoją wiedzę o najbliższej okolicy. A tych w Gminie Iwkowa nie brakuje – wieża powstała bowiem w pobliżu zielonego szlaku turystycznego oraz gminnego Szlaku Powstańców. W Iwkowej warto zobaczyć zabytkowy kościółek, pustelnię św. Urbana, kuźnię czy miejsca związane z suszeniem śliwek i wypiekiem chleba. Znawcy tematu podpowiadają, że z platformy widokowej można podziwiać piękne wschody i zachody słońca. Jest co zwiedzać!
Warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie budowli. By podnieść atrakcyjność miejsca odtworzono poradziecką ziemiankę. Niewiele osób wie bowiem, że to miejsce skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Kilkadziesiąt lat temu na Szpilówce stacjonowały wojska radzieckie. Do dziś nie ustalono powodów obecności wojskowych w Iwkowej. Po latach, jedna z ziemianek jakie służyły stacjonującym w tym miejscu żołnierzom radzieckim została odtworzona i jest ogólnodostępna dla turystów. W tym celu oczyszczono teren, wyprofilowano skarpy, umocniono koronę ziemianki podwaliną z kamienia, następnie ułożono okrąglaki drewniane jako przykrycie ziemianki. Konstrukcję pokryto ziemią i obsiano trawą. To dodatkowa ciekawostka dla miłośników militariów i lokalnej historii.
Budowa wieży widokowej w Iwkowej została zrealizowana w ramach projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I” oraz projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr.
„Muzyka Zaklęta w Drewnie” w Iwkowej
Innym cennym wydarzeniem w Gminie Iwkowa będzie z pewnością cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej pn. „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Koncerty odbędą się od 18 do 19 maja br. Już wkrótce więcej informacji o zaplanowanych wydarzeniach.
Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Od 2007 roku Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza Państwa na koncerty pod wspólną nazwą Muzyka Zaklęta w Drewnie. Każdego roku przez 12 kolejnych tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania Iwkowej!