Don't Miss
Home » Wiadomości » Otwarto węzeł betoniarski wraz z wytwórnią mas bitumiczno-betonowych i zapleczem

Otwarto węzeł betoniarski wraz z wytwórnią mas bitumiczno-betonowych i zapleczem

Kolejny zakład produkcyjny powstał na terenie gminy Borzęcin. 27 sierpnia br. uroczyście otwarto wybudowany na ponad 2 hektarowej powierzchni węzeł betoniarski wraz z wytwórnią mas bitumiczno – betonowych i zapleczem w Przyborowie. Inwestor, firma BUD-DRÓG – Usługi Budowlane, Modernizacji i Utrzymania Dróg w procesie produkcji korzystać będzie z własnej bazy surowcowej, w postaci funkcjonującej już od kilku miesięcy w sąsiedztwie zakładu kopalni kruszyw. Zakład docelowo będzie zatrudniał kilkadziesiąt osób. W uroczystości otwarcia obiektu oprócz władz samorządowych gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele, udział wzięli m.in. starostowie powiatu brzeskiego i bocheńskiego, Andrzej Potępa, Jacek Pająk i Tomasz Całka, dyrektorzy Zarządów Dróg Powiatowych z Brzeska, Bochni i Gorlic, radni gminni i powiatowi, przedsiębiorcy, rodzina i przyjaciele właściciela. Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał ksiądz prałat, Władysław Pasiut – dziekan dekanatu szczepanowskiego w asyście księdza prałata Stanisława Nowaka i proboszcza Jana Witka z parafii Kąty, gmina Iwkowa.

Trafiliśmy do gminy Borzęcin przed rokiem. Kupiliśmy działkę. Potem bardzo szybko, z przychylnością miejscowego samorządu – a raczej bez zbędnych utrudnień – w rekordowym tempie od maja do sierpnia wybudowaliśmy zakład. Warto podkreślić, że dla potrzeb realizacji przedsięwzięcia wybraliśmy technologię spełniającą najwyższe światowe normy ekologiczne i środowiskowe. Dlatego trudno zorientować się, czy zakład pracuje, gdyż jego działalność nie emituje nie tylko nadmiernego hałasu, ale również dymów i pyłów. Nie jest też uciążliwa dla środowiska – przybliża Józef Łagosz, właściciel firmy.

Gratulując otwarcia zakładu, wójt gminy Borzęcin zwrócił uwagę na wagę tworzenia dobrego klimatu dla inwestycji.

Rozwój gospodarczy gminy zależy wprost od rozwoju przedsiębiorczości, która jest nie tylko siłą napędową budżetu samorządu, ale również wpływa w istotny sposób na warunki bytowania mieszkańców. Od wielu wieków mieszkańcy gminy i regionu wyjeżdżali „za chlebem”, „za pracą” i ta tendencja niestety nadal się utrzymuje. Dlatego tak ważnym jest, aby przedsiębiorcom tworzyć dobre warunki do inwestowania, aby wzrastały dochody gminy z tytułu lokalnych podatków, aby powstawały nowe, tak potrzebne miejsca pracy – mówił podczas otwarcia wójt Janusz Kwaśniak.

Starosta brzeski, Andrzej Potępa składając gratulacje i życzenia podkreślił wagę angażowania się samorządów we wsparcie przedsiębiorczości nie tylko na etapie tworzenia warunków do inwestowania, ale również w trakcie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności. Mówił o kryzysie, który dotyka coraz więcej firm w regionie i bolesnych jego konsekwencjach, szczególnie dla tych mieszkańców, którzy utracili lub utracą w najbliższym czasie miejsca pracy.

Dlatego potrzeba nam dobrych praktyk, takich jak ta, w Borzęcinie – mówił gospodarz powiatu.

Wspominając historię powstania firmy, Józef Łagosz podkreślał, że zaczynał od jednej koparki, od jednego traktora. Wskazywał, że oprócz ciężkiej pracy ważny jest upór i konsekwencja.

Krok po kroku doszliśmy do dzisiejszej pozycji na rynku budowlanym. Obecnie jesteśmy znaną firmą w regionie, która realizuje wiele ważnych i strategicznych inwestycji. Dzisiaj możemy wykonać każdy rodzaj betonu w najwyższej jakości. To samo dotyczy masy bitumicznej. Co bardzo istotne w biznesie, w dużej mierze w oparciu o własny materiał – komentuje właściciel firmy.

Nowo powstały zakład zajmuje się także wydobyciem kruszywa. Jego jakość w miejscowej kopalni była dużym zaskoczeniem dla właściciela.

Dzięki wydobyciu w miejscu, nie musimy go kupować i transportować. Wszystko niezbędne do produkcji mamy u siebie. To zdecydowanie ogranicza koszty, bo przecież transport materiału 30 czy 50 km, a także segregacja pochłaniają sporo pieniędzy.  Poza tym zależy nam na jakości, a podstawą do tego jest dobre miejscowe kruszywo.  Warto zauważyć, że transportując materiały korzystamy w dużej mierze z dróg technologicznych. Staramy się omijać zwartą zabudowę wsi, aby nie generować uciążliwości i nie szkodzić mieszkańcom – podkreśla Józef Łagosz.

Prowadzona przez Pana Józefa firma świętowała niedawno 20-lecie istnienia. Zapytany o sposób na sukces w biznesie, który rozbudowuje się w czasach powszechnej likwidacji firm z branży, mówi: – Myślę, że najwięcej sukcesów zawdzięczamy temu, że jest to firma rodzinna, a wszystkie środki – poza potrzebami rodziny – wykorzystujemy na rozbudowę przedsiębiorstwa.

Firma zlokalizowana pomiędzy Borzęcinem a Przyborowem realizuje już nowe zlecenia. Właściciele dbają o otoczenie, dlatego wokół uporządkowanego placu znajduje się sporo zieleni.

Jeszcze nie rozpoczęliśmy budowy zakładu, a już były pozawieszane budki dla szpaków, dla ptaków, żeby po prostu je przyciągnąć do siebie – z dumą mówi Józef Łagosz.

Za nimi zapewne podążą liczni klienci. Bo cóż może być ważniejsze od jakości usług i ekologii…

ug