Don't Miss
Home » Wiadomości » PE – program bezpłatnej dystrybucji żywności

PE – program bezpłatnej dystrybucji żywności

Wieczorem  13.12.2011 w Strasburgu, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w PE zaakceptowała wyniki rozmów trójstronnych między Parlamentem, Komisją i Radą przedstawione przez posła sprawozdawcę  Czesława Siekierskiego w sprawie przyszłości programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących w UE w latach 2012-13. W rezultacie brakuje już tylko formalnego potwierdzenia kompromisu przez Radę UE ds. Rolnictwa oraz plenum Parlamentu Europejskiego, aby program mógł być kontynuowany do końca obecnej perspektywy finansowej.  

Program dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących został ustanowiony w 1987 r. w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Początkowo produkty żywnościowe na jego potrzeby pochodziły z zapasów powstałych przy zakupach interwencyjnych WPR. Jednakże z czasem stały się one niewystarczające i konieczne stały się zakupy żywności na rynku. W ostatnich latach za pomocą ponad 240 banków żywności i organizacji charytatywny z programu korzystało ok. 13 milionów Europejczyków rocznie. Problem pojawił się na początku b.r., kiedy w rezultacie skargi złożonej przez Niemcy Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował obecną podstawę prawną dla zakupów produktów na potrzeby programu na rynku. W rezultacie pojawiło się niebezpieczeństwo drastycznego ograniczenia środków programu począwszy od 2012 r.

Ścisła współpraca polskiej prezydencji w Radzie UE, Komisji i posła Czesława Siekierskiego będącego sprawozdawcą Parlamentu w tej sprawie pozwoliły na przełamanie mniejszości blokującej w Radzie i przyjęcie kompromisu, który jak podkreśla poseł sprawozdawca nie jest doskonały, lecz w obecnych warunkach politycznych jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Zakłada on m.in. utrzymanie poziomu finansowania programu na dotychczasowym poziomie 500 mln euro rocznie, z czego ok. 100 mln trafia do Polski, w latach 2012-13 zapobiegając drastycznemu zmniejszeniu funduszy od początku 2012 r. Osiągnięty kompromis daje również czas na przygotowanie nowych podstaw prawnych programu na okres kolejnej perspektywy finansowej UE.

Szacuje się, że w UE 40 milionów obywateli żyje w ubóstwie a kolejne 40 milionów jest zagrożone ubóstwem. Statystyki te uległy dodatkowemu pogorszeniu w wyniku następstw kryzysu
gospodarczego.

– Nie wyobrażałem sobie innej decyzji w sprawie programu w okresie kryzysu i przed Świętami Bożego Narodzenia – stwierdził poseł Siekierski.

Czesław Siekierski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”