Koło gospodyń wiejskich (KGW) to obok jednostek OSP jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Koła Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich działają od ponad 150 lat. Obecnie jest ich około 21 tysięcy powstałych w ramach Kółek Rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Organizacje te skupiają ponad milion osób. Po wejściu w 2018 r. w życie nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich organizacje mogły uzyskać od 3 do nawet 5 tysięcy złotych dotacji na swoją działalność. Ze złożeniem wniosku było jednak różnie, mimo że wniosek o dofinansowanie był bardzo krótki. W skali Powiatu Brzeskiego z możliwości pozyskania środków skorzystało ostatecznie 15 Kół Gospodyń Wiejskich.
Panie zrzeszone w KGW to spora grupa, która aktywizuje wieś, organizuje eventy, propaguje folklor i tradycję. Problem w tym, że do tej pory KGW nie mogło uzyskać osobowości prawnej (chyba, że w ramach stowarzyszenia). W związku z tym, że koło gospodyń wiejskich to grupa nieformalna, jej członkinie nie mogły aplikować o dotacje. Przez lata przedstawicielki kół gospodyń słyszały wiele dobrych słów pod swoim adresem od osób które doceniały ich ciężką pracę i poświęcenie. Jednak za tymi deklaracjami rzadko kiedy szły realne działania mogące poprawić warunki funkcjonowania kół gospodyń. Oprócz dobrego słowa potrzebna jest pomoc finansową i konkretne rozwiązania prawne – bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania. Na tym właśnie skoncentrowano się podczas prac nad nowymi regulacjami prawnymi dla kół gospodyń wiejskich.
Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich to nowy akt prawny, który ma im umożliwić uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i korzystanie z do tej pory trudno dostępnych środków. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje również, że KGW będzie mogło prowadzić legalną działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą np. w zakresie sprzedaży rękodzieła, żywności regionalnej. Ten zapis wpisuje to koła gospodyń wiejskich w nurt ekonomii społecznej i pozwala legalnie funkcjonować, bez obaw o niepodziewaną kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego w trakcie np. pikniku czy festynu.
Po wejściu w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r o Kołach Gospodyń Wiejskich została przeprowadzona szeroka akcja medialna w telewizyjnych programach rolniczych. Na stronie www.arimr.gov.pl pojawiły się szczegółowe informacje i wzory druków dotyczące KGW, a Ministerstwo Rolnictwa utworzyło specjalna stronę www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl. W Biurze Powiatowym ARiMR w Brzesku powołano Kingę Mrówkę na pełnomocnika ds. KGW. Dodatkowo 1 grudnia w Biurach Powiatowych ARiMR zorganizowano „Dzień Otwarty” dla KGW. Tego dnia w brzeskim biurze uczestniczyło w konsultacjach 20 osób.
– Na moją prośbę Urzędy Gmin powiatu brzeskiego zamieściły informację o możliwości rejestracji KGW i możliwości ubiegania się o dofinansowanie w kwocie 3-5 tysięcy zł w zależności od ilości członków koła. Pełnomocnik kontaktował się z Sołtysami, przekazując szczegółowa informacje o możliwości rejestracji KGW. Od 4 do 18 grudnia we wszystkich gminach zostały przeprowadzone spotkania z zainteresowanymi kołami celem których było przekazanie informacji na temat rejestracji KGW w rejestrze prowadzonym przez ARiMR, szczegółowe omówienie zasad rejestracji i wystąpienia o dotacje. W spotkaniach uczestniczyli też Burmistrzowie i Wójtowie Gmin i wyznaczeni pracownicy – mówi Paweł Kwaśniak Kierownik Biura Powiatowego w Brzesku Małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z uwagi na fakt, że KGW po rejestracji w KRKGW (Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich) w ARiMR zyskują osobowość prawna należało dopilnować, aby KGW wystąpiły o Regon i NIP. Działania te wsparli pracownicy Urzędu Skarbowego w Brzesku oraz pracownicy GUS w Tarnowie, którzy pomogli w błyskawicznej rejestracji i załatwieniu niezbędnych formalności.
W Powiecie Brzeskim ostatecznie zarejestrowało się 16 kół, z czego 15 wystąpiło z wnioskiem o płatność.
Rejestracja z podziałem na gminy z terenu Powiatu Brzeskiego:
* Gmina Iwkowa: łącznie 0 KGW
* Gmina Czchów: Złota, Tymowa, Tworkowa, Biskupice Melsztyńskie, Jurków – łącznie 5 KGW
* Gmina Gnojnik: Zawada Uszewska – 1 KGW
* Gmina Brzesko: Jadowniki, Mokrzyska – łącznie 2 KGW
* Gmina Dębno: Dębno, Biadolony Szlacheckie, Łysa Góra, Sufczyn, Doły – łącznie 5 KGW
* Gmina Borzęcin: Przyborów – łącznie 1 KGW
* Gmina Szczurowa: Uście Solne, Pojawie – łącznie 2 KGW
Trzymamy kciuki za zarejestrowane koła i mamy nadzieję, że w kolejnych latach zostaną zarejestrowane kolejne koła z terenu Powiatu Brzeskiego.
—
IB / ARiMR Brzesko / kobietygospodarnewyjatkowe.pl/