Nie przegap
Strona główna » Region » Pierwszy etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie

Pierwszy etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie

Przeprowadzone zostały prace konserwatorsko-budowlane związane z zabezpieczeniem i odbudową ruin zamku w Melsztynie. Odkryte zostały schody prowadzące na wieżę oraz zasypane gruzem i ziemią pomieszczenie, w którym planowane jest urządzenie sali wystawienniczo-ekspozycyjnej.

Najpierw samorząd Zakliczyna sfinansował opracowanie dokumentacji technicznej na zabezpieczenie ruin zamku w Melsztynie (23 tys. zł). Następnie pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odsłonięcie i zabezpieczenie fragmentów zamku w wysokości blisko 180 tys. zł (ponad 80%). Wkład własny samorządu Gminy Zakliczyn wyniósł ok. 40 tys. zł.

Prace, których koszt wyniósł około 220 tys. zł właśnie się zakończyły. Odkryte zostały znajdujące się pod warstwą ziemi  schody prowadzące na wieżę oraz  tzw. wejście do poziomu zerowego. Tam ma być w przyszłości galeria wystawiennicza. Odbudowano również częściowo mury wieży zamkowej.

Wykonane zostały najtrudniejsze i najważniejsze prace w kierunku częściowej odbudowy zamku. Teraz starać się będziemy o pieniądze na kolejne etapy odbudowy wieży zamku z XIV wieku, na szczycie której znajdować się będzie platforma widokowa – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Przypomnijmy, że wcześniej przeprowadzone zostały badania archeologiczne oraz wybudowany został wykusz przy murze arkadowym. Gmina ma kompletną dokumentację łącznie z prawomocnym pozwoleniem na odbudowę wieży, a koszt tego przedsięwzięcia to wydatek rzędu 2 mln zł.

Fot. Maciej Mazur#melsztyn #zamek #zakliczyn #małopolska #powiattarnowski

Opublikowany przez Informator Brzeski Niedziela, 8 kwietnia 2018

IB