Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » PKP zmodernizuje trzy dworce w Powiecie Brzeskim

PKP zmodernizuje trzy dworce w Powiecie Brzeskim

Trwa modernizacja 1/3 z dostępnych dla pasażerów dworców kolejowych w całym kraju. Inwestycje potrwają do roku 2023 i będą kosztować 1,5 mld zł. PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworcami kolejowymi. Tylko co czwarty obsługuje podróżnych. To właśnie spośród 600 obiektów zarządzająca nimi spółka PKP PLK wytypowała niemal 200, które w ramach rządowego programu Programu Inwestycji Dworcowych przejdą gruntowną modernizację i przebudowę.

Na liście udostępnionej przez PKP znalazły się dworce zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach – wśród nich są 3 dworce z Powiatu Brzeskiego. To dworce w Jasieniu, Sterkowcu i Biadolinach. Jeszcze kilka lat temu mówiło się o ich całkowitym zamknięciu, czy też jak w przypadku Sterkowca całkowitym wyburzeniu.

Prace budowlane na części z dworców kolejowych wytypowanych do modernizacji już się rozpoczęły, albo się właśnie kończą. Priorytet w przebudowie mają dworce położone przy zmodernizowanych liniach kolejowych.

– Realizujemy obecnie wielki program modernizacji polskiej kolei, na rekordową skalę. Łącznie w linie kolejowe, dworce i tabor zainwestujemy około 100 miliardów złotych. Ten program to rezultat nowego myślenia o transporcie kolejowym i przywrócenia mu przez polski rząd należnej roli. Przez wiele lat kolej w Polsce „zwijano”, zapominając, że jest ona jednym z kół zamachowych całej narodowej gospodarki. Obecnie, po długim czasie niedoinwestowania, kolej wreszcie przeżywa renesans – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Pod koniec grudnia 2018 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało 11 umów o dofinansowaniu inwestycji kolejowych wartych ponad 605 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie 412 mln zł. Część z obiektów ma powstać jako tzw. dworce systemowe. PKP zamierza też przeznaczyć część powierzchni dworców przeznaczać na pod wynajem na działalność handlową i usługową.

Pieniądze zostaną wydane na przebudowę lub budowę 59 dworców. W województwach małopolskim i podkarpackim to 9 obiektów dworcowych w następujących lokalizacjach:

  • Sędziszów Małopolski- budowa nowego dworca systemowego,
  • Biadoliny, Czarna Tarnowska, Sterkowiec – rozbiórka istniejących i budowę nowych dworców systemowych,
  • Jasień Brzeski, Kraków Swoszowice, Radymno, Rzeszów Główny, Stalowa Wola Rozwadów – przebudowa i modernizacja istniejącego obiektu.

PKP przygotowało dedykowaną stronę internetową z mapą dworców przeznaczonych do przebudowy. Można na niej znaleźć podstawowe informacje dotyczące m.in. postępu prac, itp:

Biadoliny <==
Sterkowiec <==
Jasień Brzeski <== 

 

portalkomunalny.pl / muratorplus.pl / zmieniamydworce.pkp.pl