Don't Miss
Home » Sport » Pływacy BOSiR Brzesko pozbójowali pod Giewontem

Pływacy BOSiR Brzesko pozbójowali pod Giewontem

Z Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików pływacki team BOSiR Brzesko przywiózł 7 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe medale, zajmując doskonałe 3 miejsce w statystyce medalowej, wśród drużyn biorących udział w mistrzostwach.

W ostatni weekend na basenie 25 metrowym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbyła się I runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików w pływaniu dla 12-13 – latków. 11-latkowie walczyli o puchar prezesa MOZP. Te zawody są teoretycznie najważniejszymi zmaganiami dla młodzików w ciągu roku, bo na podstawie wyników I i II rundy jest robiony ogólnopolski ranking pływaków. Patrząc po liczbie pływackich teamów z Małopolski, które przyjechały do Zakopanego raczej nie można było odnieść tego wrażenia. Zabrakło wielu dobrych klubów i bardzo dobrych pływaków. Myślę, że to po części wina formuły tych swego rodzaju mistrzostw Polski. Nasz region reprezentowali tradycyjnie pływacy BOSiR Brzesko oraz Sokół – Mościce Tarnów. Na szczęście lub też i nieszczęście aura w Zakopanem była piękna, słońce świeciło przez dwa dni zawodów i pływacy przez wielkie okna pływalni mogli podziwiać cały czas panoramę Giewontu. Zgodnie z regulaminem zawodów wszystkie Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików w całej Polsce mają identyczny regulamin i kolejność poszczególnych startów. Tak więc płynący w Zakopanem (tak jak i w Piotrkowie Trybunalskim, czy Szczecinie) na 200m grzbietem, rozpoczynają zmagania po zamknięciu konkurencji na 100m klasykiem w I bloku startów, a w II bloku startów 200m klasykiem poprzedza 100m dowolnym.

Mistrzostwa rozpoczęły się od zmagań na 50m i 100m stylem motylkowym. W tej konkurencji teoretycznie BOSiR Brzesko miał duże szanse, bo zarówno 12-letnia Julka Dadej jest specjalistką i medalistką mistrzostw województwa w tym stylu, jak i 12-latek Patryk Gibuła. Tym razem sympatycznej Julii zabrakło szczęścia i zakończyła zmagania ostatecznie na 5. miejscu z niewielką stratą czasową do czołówki. Patryk Gibuła po doskonałym starcie wygrał złoto na tym dystansie wyprzedzając silną konkurencję z UKS SMS „Galicja” Kraków. W kolejnym starcie przyszedł czas na 100m klasykiem. Nie ma co ukrywać, że popularna żabka nie cieszy się wielką popularnością wśród zawodników, ale na szczęście BOSiR Brzesko ma tutaj bardzo dobre specjalistki. W 13-latkach brąz wywalczyła Oliwia Mikulska, a w roczniku młodszym Amelia Marek nie dała szans rywalkom zdobywając złoto na tym dystansie. W kolejnym starcie na 200m grzbietem zabrakło szczęścia 12-letniej Patrycji Smoleń, która otarła się o podium zajmując w doskonałej stawce ostatecznie czwarte miejsce. Pomimo wszystko wynik cieszy, bo świadczy, że ta zawsze uśmiechnięta zawodniczka wraca do dobrej formy po dłuższym okresie pauzowania od treningów. 13-latki Patrycja Gicala i Oliwia Brach zajęły na tym dystansie kolejno 11 i 13 miejsce. Wśród chłopaków, czołowy pływak BOSiR Brzesko Ksawery Masiuk nie dał szans konkurencji, wygrywając start na 200m grzbietem w pięknym stylu z 9s przewagą nad kolejnym zawodnikiem. W kolejnej konkurencji na 400m dowolnym apetyty były wielkie, bo przecież pamiętaliśmy dobre występy zawodników BOSiR Brzesko na tym dystansie na Mistrzostwach Województwa. Jak się okazało nadzieje nie były płonne. Doskonale spisała się na tym dystansie Amelia Marek, która zgarnęła złoto oraz Julia Dadej, która wywalczyła srebro. Wśród 13-latek Oliwii Brach zabrakło bardzo niewiele do podium i musiała zadowolić się 4 miejscem. Patryk Gibuła, choć woli motylka, to pokazał że i na 400m dowolnym też jest dobry zajmując dobre 3 miejsce. Ksawery Masiuk, który jest aktualnym Mistrzem Województwa na tym dystansie miał pecha, na starcie poślizgnął się na słupku, stracił cenne sekundy i musiał odrabiać straty do doskonale przygotowanego w tym dniu Kacpra Stanka z SMS UKS „Galicja” Kraków, niestety sił zabrakło w końcówce i ostatecznie musiał zadowolić się srebrem. Patrząc się na jego minę na mecie, można być pewnym że raczej to mu się nie podobało. Pierwszy dzień zakończyły sztafety. Pomimo tego, że w każdej drużynie BOSiR Brzesko miał w składzie odwrotnie, niż pozostali tzn. zamiast 3 chłopaków – 3 dziewczęta i 1 chłopaka w miejsce 1 dziewczyny, to i tak w 12-latkach w 4X50 m dowolnym BOSiR Brzesko zajął dobre 5 miejsce, a w 13-latkach w 4X50 m  zmiennym 6 miejsce.

Drugi dzień zmagań na basenie w Zakopanem rozpoczął 100m dowolnym. Dziewczęta z BOSiR Brzesko zajęły na tym dystansie dalekie miejsca. Wśród chłopców w 12-latkach dobrze zawalczył Patryk Gibuła, który uplasował się na tym dystansie na 3 miejscu, a Ksawery Masiuk wywalczył srebro ustępując tylko Kacprowi Stankowi z SMS UKS „Galicja” Kraków. Choć Ksawery Masiuk miał apetyt na więcej, to jednak to nie był jego dzień, bo dało się wyczuć, że zdrowotnie powinien raczej ten dzień „odpuścić”. Po dowolnym na basenie COS-u znowu zakrólowała „żabka”, tym razem na 200m. Kolejny raz Amelia Marek pokazała, że jest świetną specjalistką na tym dystansie i wygrała bezapelacyjnie 1 miejsce. Niestety Oliwia Mikulska miała tym razem gorszy dzień i zajęła to mało lubiane przez sportowców 4 miejsce. 100m stylem grzbietowym przyniósł wielkie emocje i kolejne sukcesy. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że wśród 12-latek „padł” prawie 40 letni zabetonowany rekord, który pokonała świetna pływaczka UKS SP8 Chrzanów Wiktoria Ziober. Patrycja Smoleń z BOSiR Brzesko musiała się zadowolić tym razem 5 miejscem. Wśród młodzików klasą samą dla siebie pomimo choroby był Ksawery Masiuk, który zajął 1 miejsce w pięknym stylu wyprzedzając na finiszu Kacpra Stanka o 3s. Ostatnią indywidualną konkurencją tego dnia był 200m zmiennym. Amelia Marek pokazała, że jest w tym dniu nie do pokonania i kolejny raz wygrała złoto, a Julia Dadej zajęła ostatecznie 8 miejsce. Wśród młodzików Patryk Gibuła niestety musiał tym razem ustąpić miejsca na podium kolegom z Krakowa zajmując „ukochane” 4 miejsce. Końcowym akcentem Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików były ponownie sztafety. Świetnym wynikiem popisała się sztafeta BOSiR Brzesko w składzie Julia Dadej, Amelia Marek, Patrycja Smoleń i Patryk Gibuła, która wywalczyła w 4x50m zmiennym doskonałe 3 miejsce.

Ostatecznie w klasyfikacji klubowej drużyna BOSiR Brzesko z dorobkiem 14 medali, w tym 7 złotych (4*Amelia Marek, 2*Ksawery Masiuk, 1*Patryk Gibuła), 3 srebrnych (2*Ksawery Masiuk, 1*Julia Dadej) i 4 brązowych (3*Patryk Gibuła, 1*Oliwia Mikulska) zajęła świetne 3 miejsce wśród klubów małopolskich, ustępując jedynie SMS UKS Galicja Kraków i Omega Olkusz, co należy uznać za wielki sukces w Ich wykonaniu. Indywidualnie najlepszym 13-latkiem zawodów został Ksawery Masiuk.

Kolejny raz team BOSiR Brzesko pod okiem trenera Marcina Kacera pokazał, że ilość wcale nie oznacza jakość i nawet tak mało liczną drużyną można dużo „pozbójować” na zawodach. Kolejna II runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików, odbędzie się w czerwcu. Tym razem 12-latki będą walczyć osobno niż 13-latki, którzy zmierzą się z klubami z sąsiednich okręgów. Będziemy na pewno trzymać kciuki i liczyć na sukcesy.