Don't Miss
Home » Wiadomości » Po co jest potrzebny kandydat na v-ce prezesa RPWiK?

Po co jest potrzebny kandydat na v-ce prezesa RPWiK?

p1490325-11Jakiś czas temu pojawiła się informacja o rozpoczęciu procedury związanej z naborem na stanowisko zastępcy prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku. Po wymianie korespondencji z Krzysztofem Ojczykiem – Przewodniczącym Związku Międzygminnego do Spraw Wodociągów i Kanalizacji, okazało się jednak że Związek nie prowadzi naboru na stanowisko v-c prezesa (takie jest oficjalne stanowisko według wpisu do KRS) RPWiK, a lecz „postępowanie kwalifikacyjne na kandydata na Zastępcę Prezesa Zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku”. Tak więc w wyniku procedury zostanie wybrany kandydat na zastępcę. Nie wiadomo jeszcze czy kandydat na zastępcę ma stanowić jakąś formę rezerwy kadrowej, i w jakim celu zostanie wybrany, bo obecny V-ce Prezes RPWiK inż. Jerzy Wolnik jest w sile wieku i może jeszcze przez wiele lat pełnić swoja funkcję ponieważ jest bardzo dobrym specjalistą, który do swojego obecnego stanowiska doszedł od samych podstaw. Zna więc swoją firmę od podszewki i praktycznie nie można znaleźć kogoś kto by mu w tej wiedzy dorównał. Dął się poznać jako specjalista zaangażowany w swojej pracy.

pismo-iiNa pytania złożone w trybie udzielenia informacji publicznej kto personalnie wystąpił z propozycją wszczęcia procedury wskazania „kandydata na zastępcę prezesa RPWiK” oraz w jaki sposób to umotywował, została udzielona odpowiedź, że „…..trudno w tej chwili osobowo przesądzić, kto jest autorem procedury postępowania kwalifikacyjnego”. Co prawda w zapytaniu chodziło o udzielenie informacji kto wystąpił z wnioskiem o rozpoczęcie procedury, a nie kto wymyślił samą procedurę jako taką, ale ten aspekt będzie jeszcze obiektem dokładnych ustaleń, podobnie jak i uzasadnienie wszczęcia procedury. RPWiK jest firmą publiczną i wszelkie zmiany w składzie jej kadry zarządzającej powinny mieć charakter merytoryczny i powinny być poważnie uzasadnione. Nie jest możliwa do zaakceptowania taka sytuacja, że dokonuje się znaczących zmian i nie wiadomo kto wystąpił z takimi propozycjami ani w jaki sposób je uzasadnił. W przypadku firmy prywatnej, zmiany są prywatną sprawą właściciela. W przypadku firmy publicznej, zasady muszą być jasne i nie budzące żadnych wątpliwości.

Zarząd Związku Międzygminnego do Spraw Wodociągów i Kanalizacji liczy cztery: dwóch przedstawicieli gminy Brzesko – Przewodniczący Krzysztof Ojczyk, oraz członek Zarządu Bogusław Babicz, jedna przedstawicielka gminy Wojnicz w osobie zastępcy burmistrza Pani Urszuli Ropa pełniącej funkcję zastępcy Przewodniczącego Związku, i przedstawiciel gminy Dębno w osobie wójta Wiesława Kozłowskiego jako Członek Zarządu. Tak się jakoś złożyło  – zapewne zupełnie przypadkowo –  że trzech członków Zarządu Związku jest również samorządowcami PiS. Tym bardziej konieczne będzie rzetelne ustalenie potrzeby wszczęcia procedury wskazania „kandydata na zastępcę”, oraz kto konkretnie z taką propozycją wystąpił i w jaki sposób ją uzasadnił. Informacje na ten temat powinny się znajdować w protokołach Zgromadzenia Związku, ponieważ na ten temat odbyła się dyskusja, co potwierdza pismo będące odpowiedzią na zadanie pytania. Obrady Zgromadzenia Związku powinny być protokołowane zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, ponieważ nie są to spotkania prywatne.

brzesko.info.pl