Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Po pomoc do „Kwartetu”

Po pomoc do „Kwartetu”

Logo_Kwartet_na_Przedgorzu(2)Już od 13 czerwca można składać w Stowarzyszeniu „Kwartet na Przedgórzu” wnioski o przyznanie pomocy na realizację projektów w ramach programu LEADER. Do podziału dla beneficjentów jest ponad 2 mln zł. Jeśli jesteś mieszkańcem jednej z czterech gmin – Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów – i potrzebujesz pomocy, by zrealizować ciekawy pomysł, wsparcie znajdziesz właśnie w stowarzyszeniu z Warysia. Termin składania wniosków upływa 10 lipca.

„Kwartet” należy do czołowych lokalnych grup działania w Polsce. W przeprowadzonym kilka miesięcy temu rankingu został sklasyfikowany w gronie ponad 330 LGD w kraju na ósmym miejscu, wśród podobnych grup w Małopolsce znalazł się na pozycji trzeciej.

– Do tej pory, w ciągu trzech lat, do finansowania projektów wybraliśmy ponad 150 wniosków na łączną kwotę ponad 8 mln zł – mówi prezes stowarzyszenia Piotr Kania. – Jednak nie tylko te liczby są powodem do satysfakcji.  Równie, a może nawet ważniejsze, są widoczne gołym okiem efekty naszej działalności. To przecież wyremontowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt obiekty kulturalne i użyteczności publicznej, to place zabaw dla dzieci czy oznakowane szlaki rowerowe. To również organizowane w ramach tzw. małych projektów uroczystości o charakterze kulturalnym i historycznym, a także publikacje o ludziach znanych i zasłużonych dla naszego regionu oraz o atrakcjach turystycznych – wylicza prezes stowarzyszenia.

Warto zarazem dodać, że „Kwartet” widoczny jest podczas wielu imprez, w organizację których co roku się włącza, traktując je jako znakomitą okazję do promocji swej działalności. Ma więc swoje stoiska podczas Borzęckiego Święta Grzyba, Dni Brzeska, biesiady agroturystycznej, turniejów rycerskich w Dębnie, Dni Radłowa, gdzie pracownicy stowarzyszenia prowadzą kampanię informacyjną o możliwości pozyskiwania środków unijnych. Organizowane są także szkolenia dla mieszkańców, które mają na celu wyłonienie lokalnych liderów, realizujących w przyszłości w swoich środowiskach projekty, na które otrzymają wsparcie finansowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne, spotkania w izbie chleba, gdzie uczono się tradycyjnego wypieku chleba czy też wyjazdowe szkolenia dla pszczelarzy…

– Efektywność działania LGD mierzona jest liczbą realizowanych projektów, które wpisują się w lokalną strategię rozwoju – wyjaśnia prezes Kania. – To właśnie ten aspekt oraz prawidłowe funkcjonowanie stowarzyszenia, a także wysoko oceniony w konkursie projekt rozszerzający LSR, były podstawą do wybrania „Kwartetu” do realizacji nowych zadań jeszcze w tej perspektywie finansowej. A to oznacza, że pozyskaliśmy dodatkowo pond 4,1 mln zł. Dzięki temu – oprócz najbliższego naboru wniosków w ramach pozostałego do wykorzystania dotychczasowego limitu środków – planujemy jeszcze zorganizowanie naborów na przełomie września i października tego roku – dodaje.

Największą pulę do zgarnięcia będą mieć beneficjenci ubiegający się o dofinansowanie projektów z zakresu działania „Odnowa i rozwój wsi”. W najbliższym naborze do podziału będzie blisko 1,2 mln zł, a w następnym aż 2,9 mln zł. Sporo też przeznaczono na realizację tzw. małych projektów – ponad 870 tys. zł w pierwszym naborze, w drugim – 700 tys. zł. Dla wnioskodawców istotna informacja: limit refundacji na jeden wniosek został podniesiony z 25 tys. do 50 tys. zł. O mniejsze tym razem środki będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy i rolnicy w działaniach: „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

– W okresie trwania naborów stowarzyszenie prowadzić będzie szkolenia i doradztwo – prezes Kania zaprasza do udziału w nich przyszłych beneficjentów.  – Eksperci oraz pracownicy stowarzyszenia będą pomagać w wyborze najbardziej atrakcyjnych projektów i udzielą rad, jak prawidłowo napisać wniosek. O terminach szkoleń będziemy informować na naszej stronie www.kwartetnaprzedgorzu.pl. Również tam można znaleźć inne niezbędne informacje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy….

Do strony internetowej odsyła prezes także po informacje związane z zainicjowaną w maju akcją „Smaki Przedgórza”.

– Szukamy tradycyjnych potraw z myślą o wypromowaniu ich jako lokalne produkty, które będą znane szerzej niż tylko na naszym terenie – tłumaczy Piotr Kania. – Chcemy przeprowadzić badania, ogłaszamy też konkurs z nagrodami na kulinarne przepisy. Najlepsze znajdą się w przygotowywanej książce, a najsmaczniejsze potrawy będziemy prezentować podczas imprez, w których „Kwartet” bierze udział. To świetna okazja, by reaktywować przygotowywane z naturalnych produktów, często zapomniane już potrawy, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe – zachęca do wzięcia udziału w akcji „Smaki Przedgórza”…

nabor2013

LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 431. „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi.

knp