Don't Miss
Home » Wiadomości » Po prostu miłość – Złoty Jubileusz Par Małżeńskich z Gminy Borzęcin

Po prostu miłość – Złoty Jubileusz Par Małżeńskich z Gminy Borzęcin

Ponad pół wieku temu powiedzieli sobie sakramentalne „Tak”. Słowo to z pewnością prowadziło ich przez ponad 50 lat ich związku małżeńskiego w tych najprzyjemniejszych i najszczęśliwszych chwilach, ale i momentach trudnych i smutnych, które przyszło im wspólnie przeżyć. 50 lat temu stojąc na ślubnym kobiercu byli piękni i młodzi. Dziś już może nie tak młodzi i urodziwi, ale z pewnością piękni przykładem jaki dają innym, jak iść przez życie, by wspólnie radować się z jubileuszu złotych godów pożycia małżeńskiego i dziękować swojej „drugiej połowie” za podjęty trud bycia razem przez ponad 50 lat.

Wysiłek ten nagrodził prezydent RP Andrzeja Duda przyznając – na wniosek wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka – okolicznościowy medal za długoletnie pożycie małżeńskie. Zorganizowany z tej okazji Jubileusz Złotych Godów Małżeńskich miał miejsce w Domu Ludowym w Borzęcinie. Jak na wielką uroczystość przystało, nie zabrakło podniosłych momentów, serdeczności i wyrazów uznania nie tylko od najbliższych, ale od wszystkich zgromadzonych.

Świętowanie rozpoczęła msza święta odprawiona przez proboszcza Parafii w Borzęcinie Górnym, księdza prałata Czesława Paszyńskiego. Głosząc Słowo Boże podkreślił rolę i dobry przykład, jaki dają Jubilaci. – Dzisiaj patrząc na Was patrzymy z podziwem, uznaniem i wzruszeniem, szczerze gratulujemy i chcemy wołać, aby młodzi brali z Was wzór, bo dziś – z różnych względów – małżeństwo jest bardzo zagrożone przez rozwody, związki partnerskie i ideologię gender. Małżeństwo jest z natury między mężczyzną i kobietą, a dla chrześcijanina jest tylko jedno małżeństwo – sakramentalne. Wy w takim duchu przyjęliście sakrament i realizujecie go dziś i do dni ostatnich. Jesteście żywymi świadkami tego, że można i warto wytrwać i przeżyć dziesiątki lat w szczęśliwym małżeństwie – mówił ksiądz Paszyński.

Słowa uznania złotym parom małżeńskim przekazał także wójt Janusz Kwaśniak. – W tym pięknym dniu, jest dla mnie radością i zaszczytem spotkać się z Państwem. Zgodność pożycia małżeńskiego, trud pracy i wyrzeczeń dla dobra założonej przed pół wiekiem rodziny; cierpienia, łzy, radości oraz każdy siwy włos na Waszej skroni zostały docenione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Pół wieku wspólnego życia to czas obfitujący w piękne i szczęśliwe chwile, ale i nie pozbawiony trosk i problemów. Wszystkie te przeżycia – radości i smutki, troski i obowiązki – związały Was jeszcze bardziej. Daliście z siebie wiele rodzinie i społeczeństwu. Pokazywaliście własnym przykładem jak żyć, jak odróżnić dobro od zła, kształtowaliście charakter, sumienie, patriotyzm swoich dorosłych już dzisiaj dzieci, wychowując je na dobrych obywateli. Stanowicie Państwo przykład Dobrych Rodzin – podkreślał wójt.

Obecny na uroczystości radny województwa małopolskiego Adam Kwaśniak, podkreślał rangę organizowanego Jubileuszu przyznając, że udział w uroczystości jest wyróżnieniem. – To wielka przyjemność i zaszczyt, że mogę tutaj z Wami być i w imieniu własnym oraz samorządu województwa małopolskiego pogratulować Jubilatom tak pięknej rocznicy. Gratuluję Waszej postawy i tego że potrafiliście przetrwać i te trudne chwile, bo oprócz tych radosnych i te smutne pewnie też się pojawiały.

Radny Kwaśniak sparafrazował też myśl ks. Twardowskiego: – W małżeństwie, jak w życiu. Najlepiej, kiedy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest nam tylko dobrze – to niedobrze.

Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek zwrócił uwagę na trudne czasy, w jakich przyszło budować Jubilatom swój „rodzinny dom”. – Nie były one łatwe ani ze względów politycznych, ani gospodarczych. Mimo to Wasz zapał i poczucie odpowiedzialności za rodzinę pozwoliły budować lepszą przyszłość zarówno dla najbliższych, jak i dla lokalnej społeczności. To między innymi dzięki Waszej pracy nasza gmina rozrosła się i wypiękniała.

Przewodniczący – w imieniu wszystkich gminnych radnych – złożył Jubilatom serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego i zdrowia na dalsze lata życia.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń, pamiątek, listów gratulacyjnych, kwiatów i odznaczeń, w tym medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dokonali tego wójt Janusz Kwaśniak, przewodniczący Czesław Małek, kierownik USC Danuta Tomala, radny wojewódzki Adam Kwaśniak oraz zastępca wójta Tadeusz Żurek.

Nie mogło zabraknąć także uroczyście wzniesionego przez wójta gminy Borzęcin toastu za zdrowie, powodzenie i pomyślność Złotych Małżonków. Okolicznościowy program artystyczny pod wymownym tytułem „Po prostu miłość” zaprezentowała młodzież z klas I i II gimnazjum w Borzęcinie. Przedstawienie zostało przygotowane pod opieką nauczycielek Beaty Staśko i Doroty Tyrcha. Na koniec przed zebranymi wystąpiły dwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie”.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak wspólnie z Urzędem Gminy Borzęcin, Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie Czesław Małek, Kierownik USC Danuta Tomala, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Borzęcinie. Spotkanie prowadził dyrektor GOK, Piotr Kania. 

(pio)

 

Pary małżeńskie odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z Borzęcina Górnego:

Krystyna i Edward Burzowie, Władysława i Tadeusz Curyłowie, Władysława i Jan Dobrzańscy, Lodia i Zenon Gałkowie, Natalia i Mieczysław Halastrowie, Władysława i Józef Indiarzowie, Helena i Jan Klichowie, Karolina i Edward Kopaczowie, Danuta i Jan Lizakowie, Stanisława i Jan Michalcowie, Alina i Jan Pilchowie, Anna i Józef Przewłoccy, Maria i Józef Staśkowie, Halina i Józef Szatkowscy, Franciszka i Józef Tomaszkowie, Wiktoria i Julian Witkowie, Anna i Józef Wójcikowie

Z Borzęcina Dolnego:

Zofia i Władysław Lupowie

Z Bielczy:

Helena i Antoni Czyżowie, Józefa i Karol Kapowie, Krystyna i Jan Kubalowie, Teresa i Stanisław Mularzowie

Z Jagniówki:

Janina i Wojciech Siudutowie

Z Warysia:

Helena i Józef Bachowie, Krystyna i Władysław Knapowie

Z Łęk:

Alfreda i Kazimierz Bujakowie, Zofia i Stanisław Cholewowie, Krystyna i Aleksander Madejowie

Z Przyborowa:

Bogumiła i Fryderyk Cisakowie, Helena i Jan Glonkowie, Jadwiga i Kazimierz Orlikowie, Alina i Stanisław Pasierbowie, Irena i Stanisław Sorotowie, Teofila i Józef Styrnowie, Danuta i Józef Świerczkowie, Anna i Tadeusz Tyrchowie, Stefania i Tadeusz Urbańscy   

Fot. Maciej Mazur