Don't Miss
Home » Wiadomości » Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów

Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów

” NIE BYŁO ŻYCIA DLA CYGANÓW W MIEŚCIE
I NA WSI ZABIJALI, ZABIJALI NAS,
CO ROBIĆ? SZŁY Z DZIEĆMI CYGANKI W LAS,
DALEKO W LAS, BY NIE ZNALAZŁY NAS NIEMIECKI PSY.”
(PAPUSZA)

W sobotę 23 lipca odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie Borzęckim, przy granicy z Wał Rudą. Jest to pierwszy w Polsce pomnik, zaprojektowany przez romską artystkę – Małgorzatę Mirgę-Tas. W uroczystości między innymi wzięli udział: Bożena Opioła – Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych KPRP, Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Heinz Peters – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie wraz z żoną, Przedstawiciele Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Stanisław Kracik – wojewoda małopolski, Roman Ciepiela – wicemarszałek województwa małopolskiego, Jan Musiał – poseł na Sejm RP, Andrzej Potępa – starosta powiatu brzeskiego, Mirosław Banach – wicestarosta powiatu tarnowskiego, Zbigniew Matuła – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, ks. Stanisław Opocki – krajowy duszpasterz Romów, Lucjan Pałucki  – zastępca komendanta powiatowego policji w Brzesku, Adam Bartosz – etnograf i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów stanął w miejscu, gdzie w lipcową sobotę 1942 r. Niemcy bestialsko zamordowali grupę 29 Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci, należących do rodzin Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 r., a ich szczątki złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. W 2010 r. na miejscu zbrodni w Borzęcinie, w lesie, uczestnicy Taboru Pamięci wkopali brzozowy krzyż.

 Tego samego dnia w godzinach wieczornych, na umieszczonej w szczurowskim parku scenie, Romowie zaprezentowali cygański folklor. Na scenie pojawiła się również Catherine Andrault z Francji, która opowiedziała poetycką legendę o Cyganach „Romskie serce”.

IB

„%RELATEDPOSTS%”