Don't Miss
Home » Wiadomości » Pomoc dla ośrodka harcerskiego Piaski Drużków

Pomoc dla ośrodka harcerskiego Piaski Drużków

Przynależność do harcerstwa to nowe doświadczenia i nowi przyjaciele, wiele przygód. Dla osób które zetknęły się z harcerstwem to jedne z najpiękniejszych chwil w życiu – wszystko za sprawą ludzi i miejsc. Jednym z takich klimatycznych miejsc, z którym swoje wspomnienia ma kilka pokoleń harcerzy z Powiatu Brzeskiego jest baza harcerska w miejscowości Piaski-Drużków. Po latach miejsce ma szansę by złapać kolejny oddech – ale potrzebne jest zaangażowanie ludzi dobrej woli. Administratorzy obiektu apelują m.in. o wsparcie poprzez zakup traktorka do koszenia kilkuhektarowej działki. Nie brakuje też potrzeb związanych z remontem dosyć wiekowej infrastruktury. Czy możesz pomóc? 

Piaski-Drużków to jedyna miejscowość gminy Czchów, położona po drugiej stronie rzeki Dunajec. Jest połączona z resztą gminy promem rzecznym, który bezpłatnie wozi wszystkich chętnych. Prom ten nie jest promem mechanicznym, co stanowi jego dodatkową atrakcję. Ponadto Czchów łączy z Piaskami-Drużkowem most na zaporze wodnej w Czchowie – Zaporze. W latach 60. XX wieku piękne krajobrazy i czyste powietrze spowodowały stworzenie w Piaskach harcerskiego ośrodka wakacyjnego. Podczas każdych wakacji przewijało się przez to miejsce kilka tysięcy młodzieży. Dzisiaj znaczenie tego miejsca zmalało, ale pozostał wybudowany w latach 80. ubiegłego stulecia ośrodek ZHP z którego przez lata korzystali harcerze z Hufca Brzesko. 

Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe oraz swoje położenie geograficzne (bogata przyroda, dużo lasów, specyficzny mikroklimat, ciekawe zabytki historyczne w okolicy, dobre warunki obozowe) o środek stanowi doskonałe zaplecze do organizowania imprez i wycieczek w rejony południowej Polski (Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, Podhale). W okolicy znajdują się takie atrakcje jak zabytkowy układ miejski Czchowa, zapory na Dunajcu w Czchowie i Rożnowie, obiekty zabytkowe w Tropiu, zamki w Tropszynie i Wytrzyszczce czy tez nieodległy Zakliczyn i Lipnica Murowana.

Obecnie obiektem zarządza Fundacja Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji utworzona przez ZHP Komendę Chorągwi Krakowskiej. Misją Fundacji jest wspieranie środowisk harcerskich na terenie Małopolski poprzez ścisłą współpracę z Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągwią Krakowską oraz jednostkami podległymi. Współpraca ta realizowana jest poprzez: organizowanie wszelkiego rodzaju form wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wspieranie kadry instruktorskiej w jej codziennych działaniach, współpracę ze sponsorami oraz wspieranie materialne i organizacyjne ZHP Chorągwi Krakowskiej.

Apel o pomoc

Nadszedł właśnie taki moment,  że nasza stara harcerska baza w Piaskach Drużkowie nie poradzi sobie już bez Waszej pomocy. Przyjaciele, znajomi i przede wszystkim wszyscy Harcerze. Ci młodzi i Ci, którzy pamiętają spędzane wakacje w Piaskach w latach 70′, 80′ i 90′ – tych.? Znacie to miejsce bardzo dobrze, najlepiej. Tak jak tylko może je znać ktoś, kto spędzał tam wakacje swojego najszczęśliwszego okresu w życiu. Wiecie jak wyglądają pola namiotowe, trzy polany i morze trawy – prawie 4 hektary. Kiedyś w lecie przyjeżdżało tu tylu harcerzy, że i koszenia nie było zbyt wiele. Tysiące nóg udeptywało trawę bardzo skutecznie. Potem wraz z upływem czasu harcerzy ubywało, a trawy do koszenia przybywało. Przez długi czas bez narzekania, bez żadnej zapłaty, z własnej woli, o te olbrzymie połacie dbały 2 osoby –  emerytowany Druh i emerytowana Druhna. Gdyby nie ich bezinteresowna praca i poświęcenie tej bazy już dawno by nie było. Pewnie tego nie wiecie, ale odkąd Polska odzyskała niepodległość w 1989 r. Harcerstwo przestało być dotowane przez Państwo. Trzeba było radzić sobie samemu. I do tej pory jakoś sobie radziliśmy….
 W tej chwili nasza stara wysłużona kosiarka przestała kosić. Koszenia jest tyle, że kosi się od początku sezonu do mrozów, bez przerwy. Kiedy Druhna kończy kosić  to już musi zaczynać od początku. Żadna nieprofesjonalna kosiarka takiego koszenia nie wytrzymuje zbyt długo, ale na inną po prostu nas nie stać.

 Dlatego postanowiliśmy prosić Was o pomoc w zebraniu pieniędzy na traktorek do koszenia. Bez tego baza zarośnie i zdziczeje, a na to nie możemy pozwolić!
 Prosimy o wpłaty ile kto może i przede wszystkim o UDOSTEPNIANIE tej zbiórki.
 Razem możemy pokazać, że to miejsce jest wciąż dla nas ważne, pomimo upływającego czasu.

Kontakt telefoniczny – 695 244 567

Wesprzyj zbiórkę pieniędzy na nową kosiarkę w serwisie pomagam.pl<==

Strona ośrodka Piaski-Drużków<==

Facebookowy profil ośrodka Piaski-Drużków <==

IB / czchow.pl / facebook.com