Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Poręba Spytkowska. IX Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

Poręba Spytkowska. IX Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

Zapraszamy do odwiedzenia organizowanego w dniu 6 października 2019 (niedziela) już po raz 9-ty w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Rozpoczęcie o godz. 16.00. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka a także pokazanie nowszych technik jak FOAMIRAM, decoupage. Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów z danej miejscowości i jest wypadkową ich zaangażowania, wiedzy i możliwości.

Oczywiście nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Podczas tej imprezy będzie również możliwość oglądnięcia prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”, które bezpośrednio poprzedzają Przegląd. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze i niejedna osoba odkryła swoje nowe hobby.

Przegląd Rękodzieła odbywał się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował prace rodzimych twórców i brało w nim udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która dnia jednego pokazała jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły, najpierw nasze prace były nieporadne ale później wszyscy zwłaszcza dzieci na Świetlicy dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 15  lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów.  Ze względu na duże zainteresowań KGW, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego, po raz 9-ty Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne realizuje projekty pod nazwą DOM RĘKODZIEŁA z których   były  i są prowadzone warsztaty rękodzielnicze w Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska i  w Szkole Podstawowej.Warsztaty realizowane są  przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz z projektu starostwa   i obejmują  tematy : warsztaty z bibułkarstwa, ,decoupage, foamiramu, filcu, słowiańskie lalki motanki.

Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła jak i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic będącą formą  podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę, a młode pokolenie  do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika odchodząc w zapomnienie.

W tym roku po raz IX-TY w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia,  Świetlice Wiejskie z następujących gmin:

1. Gminę Borzęcin Świetlica Wiejska Przyborów,
2.Gminę Czchów – Świetlica Wiejska Złota,
3. Gminę Gnojnik: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki,
4. Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń”-Zawada Uszewska
5. Uszew Świetlica Wiejska,
6.Gminę Brzesko: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze,
7. Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami-Sądecka Organizacja Turystyczna,
8. Koło Gospodyń Wiejskich Okocim,
9.Poręba Spytkowska PTSK, Świetlica Wiejska, KGW jako organizator,
10.Uniwersytet III Wieku Brzesko,
11. Koło Gospodyń Wiejskich Kobyle-Gmina Nowy Wiśnicz,
12. Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice.

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ.

ZAPRASZAMY