Don't Miss
Home » Wiadomości » Pożar kina Bałtyk

Pożar kina Bałtyk

 W godzinach popołudniowych 10 kwietnia br., w centrum Brzeska wybuchł pożar w budynku byłego kina Bałtyk. Po otrzymaniu zgłoszenia na numer alarmowy 998, stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku zadysponowało na miejsce zdarzenia dwa zastępy gaśnicze GCBA i samochód specjalny, podnośnik hydrauliczny z drabiną SHD 24. W gaszeniu pożaru uczestniczyły również OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z Jadownik i Szczepanowa. Strażacy na miejscu napotkali na utrudnienia związane z silnym zadymieniem panującym w budynku i dużą kubaturą obiektu. Akcja gaśnicza zakończyła się powodzeniem, nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek. Spaleniu uległa niewielka część sceny widowiskowo – projekcyjnej.

10 kwietnia był bardzo aktywny dla naszej jednostki – mówi Mateusz Pałka z OSP Szczepanów. – Łącznie wyjeżdzaliśmy do akcji 3 razy. Najgorszy okazał się pożar kina w brzesku około godziny 17:30. Na dużym obszarze budynku z silnym zadymieniem wewnątrz trudno było zlokalizować źródło ognia. Pożarem objęty był ekran projekcyjny. Działania był prowadzone w sprzęcie ODO, na szczęście płonienie udało się szybko stłumić i nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia na wyższe kondygnacje budynku.

Straż przyjechała bardzo szybko. Sprawnie zabrali się do akcji – do budynku weszli po drabinach przez okna na I piętrze. Całość ugasili  bardzo szybko – wszystko zajęło im około 15min. Ogólnie jednak akcja trwała dość długo bo ostatni wóz odjechał ok. godz. 20 – relacjonował jeden z mieszkańców pobliskiej kamienicy.

Policja bada okoliczności pożaru. Przyczyny nie są jeszcze znane, ale ze względu na miejsce pożaru nie wykluczone jest podpalenie.

Z kart historii:

Obiekt, który większość mieszkańców Brzeska pamięta jako kino „Bałtyk” wybudowany  został na początku dwudziestego wieku jako „sokolnia” ze składek i darowizn członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i mieszkańców. Po II wojnie światowej – podobnie jak większość tego typu obiektów został przejęty przez władze komunistyczne. Przez okres PRL obiekt funkcjonował jako sala kinowa i teatralna – odbywały się w nim projekcje filmów, spektakle teatralne, koncerty. Problemy rozpoczęły się w momencie przekształceń Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Tarnowie oraz likwidacji tejże instytucji. Pomimo starań reaktywowanego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz władz miejskich o odzyskanie budynku w 2006 roku kino przestało ostatecznie funkcjonować. Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego będąca właścicielem kina wystawiła budynek na sprzedaż – nabył go przedsiębiorca z Rzeszowa. Od tego momentu obiekt systematycznie ulegał degradacji, a jego najbliższe otoczenie nie przynosiło chluby obecnym właścicielom.

 


IB / OSP Szczepanów / mł.kpt. Knutelski M.
Foto-Olczak