Nie przegap
Strona główna » Region » Pozytywny dialog autorem sukcesu

Pozytywny dialog autorem sukcesu

Ustalenia, które zostały poczynione na dwóch poprzednich roboczych spotkaniach, zostały przeniesione na papier. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisana została umowa między czterema samorządami odnośnie wspólnego udziału w budowie nowej drogi z mostem łączącej wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Inwestycję realizować będzie Województwo Małopolskie.

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że sprawa budowy łącznika utknie w martwym punkcie, gdyż w budżecie Małopolski nie zagwarantowano wystarczających środków na to przedsięwzięcie i przetarg został unieważniony. Nowy zarząd nie odpuścił jednak tematu i natychmiast podjął działania, aby ta inwestycja powstała.

Na pierwsze spotkanie do Tarnowa z samorządami zainteresowanymi powstaniem łącznika oraz przedstawicielami Grupy Azoty przyjechał praktycznie cały Zarząd Województwa na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim. Na drugim spotkaniu roboczym ustalono, że miasto Tarnów wesprze tę inwestycję kwotą 6 mln zł, samorząd powiatu tarnowskiego przekaże milion zł, a gmina Wierzchosławice 100 tys. zł. Natomiast Grupa Azoty zobowiązana się do wsparcia analitycznego.

Dzisiaj finalizujemy uzgodnienia z roboczych spotkań i przenosimy je na papier – mówił Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka podczas oficjalnego podpisania umowy. – Przechodzimy pomyślnie kolejny etap. Wszystko jest na najlepszej drodze, aby otworzyć nową drogę z mostem przed końcem 2023 roku, a być może uda się to zrobić jeszcze wcześniej.

Członek Zarządu Województwa Anna Pieczarka powiedziała, że autorem sukcesu w tym przypadku jest pozytywny dialog. – W krótkim czasie wykonaliśmy wspólnie olbrzymią pracę, aby z impetem ruszyć z miejsca. Cieszę się, że udało się nam porozumieć, bo powstanie łącznika między Mościcami a wierzchosławickim węzłem autostradowym jest niezwykle ważne dla lepszego funkcjonowania mieszkańców powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa – stwierdziła.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela uznał, że ten most i ta droga muszą być wybudowane, bo są po prostu niezwykle potrzebne. Wyraził nadzieję, że zaraz po projekcie technicznym ogłoszony i rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonanie tej inwestycji.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz wyrażał zadowolenie z faktu, że dziś już nie ma wątpliwości czy będzie nowa droga z mostem, a jest jedynie pytanie w jakim terminie. Wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz powiedział natomiast, że mieszkańcy jego gminy z utęsknieniem czekają na łącznik, gdyż wówczas z ruchu z autostrady odciążone zostaną drogi przez Wierzchosławice, Ostrów i Kępę Bogumiłowicką. Zdaniem Wiceprezesa Grupy Azoty Grzegorza Kądzielawskiego ta droga usprawni logistykę największego pracodawcy w regionie.

Na podpisaniu umowy symbolicznie inaugurującej rozpoczęcie realizacji tej ważnej dla regionu tarnowskiego inwestycji obecny był Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który ocenił, że po oddaniu do użytku nowego połączenia drogowego miasto i region zaczną wreszcie oddychać.

Dodajmy, że ogłoszony został już przetarg na wykonanie projektu technicznego łącznika, który rozstrzygnięty ma zostać w kwietniu br. Znalezienie wystarczających źródeł finansowania tej inwestycji jest w gestii Województwa Małopolskiego. Samorząd wojewódzki starał się będzie m.in. o pozyskanie dotacji do budowy mostu nad Dunajcem z rządowego programu „Mosty dla Regionów”.

(RK)

Fot. P. Topolski