Uczestnicy szkoleń poznają zagadnienia prawne i techniczne związane z uchwałą antysmogową. Wezmą również udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się m.in. jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę paleniska i jak rozróżniać stałe paliwa węglowe.
Szkolenie ma pomóc gminom w realizacji zadań związanych z wprowadzeniem uchwały antysmogowej – przede wszystkim wzmocnić kompetencje osób, które będą przeprowadzały kontrole w tym zakresie.
– Skuteczna walka ze smogiem jest możliwa tylko wtedy, gdy działamy z pełnym zaangażowaniem i starannością. Szkolenie ma przygotować przyszłych kontrolerów do sumiennego wywiązywania się z obowiązków. Chcemy wyjaśniać i edukować – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.
Szkolenia będą odbywały się w dniach 25.03.2019 – 5.04.2019 w Centrum Energetyki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, przy ul. Czarnowiejskiej 36. Poprowadzą je przedstawiciele konsorcjum w składzie: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z siedzibą w Zabrzu oraz Fundacja Frank Bold z siedzibą w Krakowie. Zgłoszenia na szkolenie będą przyjmowane do 22 marca.
Szkolenie jest finansowane ze środków projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne.
Uchwała antysmogowa, wprowadzająca na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw została przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego 15 stycznia 2016 r. Zakłada ona całkowity zakaz stosowania paliw stałych (m.in. węgla i drewna) w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszcza wyłącznie stosowanie paliw gazowych i lekkiego oleju opałowego. Regulacja wchodzi w życie 1 września 2019 roku.
Uchwała antysmogowa to jeden z elementów planu walki z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie. Ochronie środowiska w całym województwie ma służyć projekt EkoMałopolska, którego celem jest zwiększenie zaangażowania gmin w działania proekologiczne. Do wstępnych założeń projektu należy m.in. wsparcie gmin ekspercką wiedzą ekodoradców oraz przygotowanie rankingu, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiska.
—
malopolskie.pl