Don't Miss
Home » Wiadomości » Prezentacja gminy Borzęcin w Pałacu Prezydenckim

Prezentacja gminy Borzęcin w Pałacu Prezydenckim

53 firmy, samorządy i instytucje zostały laureatami tegorocznego konkursu ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, odbywającego się pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.  O wynikach konkursu „Przyjaźni Środowisku” decyduje Narodowa Rada Ekologiczna (NRE), do której nominacje wręczono 15 lipca br. w Pałacu Prezydenckim. Działa ona pod przewodnictwem Żony Prezydenta – Anny Komorowskiej. W uroczystej inauguracji kolejnej edycji konkursu, jak również wręczeniu nominacji do Narodowej Rady Ekologicznej wzięli udział przedstawiciele gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele. Ponadto gmina Borzęcin miała przyjemność zaprezentować się podczas części nieoficjalnej uroczystości, mającej miejsce po uroczystej Gali.

Podczas spotkania Prezydent powiedział uczestnikom, że po 20 latach działań na rzecz ekologii widać gołym okiem, że Polska jest krajem czystym, dbającym o zachowanie walorów środowiska naturalnego. – To jest taki niekwestionowany chyba przez nikogo obszar pełnego, wielkiego dorobku, wielkich osiągnięć – zaznaczył. Podkreślił ponadto, że dzięki działaniom m.in. wyróżnionych w piątek firm i ludzi Polska to kraj, w którym żyjemy lepiej, czyściej i z uwzględnieniem potrzeb środowiska, które mamy zostawić naszym dzieciom i wnukom.

Gala była okazją do rozmów z wieloma politykami i przedstawicielami świata biznesu, jak również do zapoznania się z Żoną Prezydenta RP Anną Komorowską, a zarazem szefową Narodowej Rady Ekologicznej. Rozmawialiśmy między innymi o zaproszeniu Pana Prezydenta wraz z Małżonką do Borzęcina na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w powstającym Regionalnym Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej. Inicjatywa została mile przyjęta i uzyskaliśmy deklarację chęci uczestniczenia w zaproponowanym przedsięwzięciu  – informuje Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Przypomnijmy, że chodzi o przebudowywany wraz z rozbudową obiekt Domu Parafialnego, na bazie którego powstaje Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej. W placówce znajdzie się m.in. dom pomocy społecznej z miejscami dla 110 osób, pokoje dla osób przewlekle chorych, gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne, terapii zajęciowej  i jadłodajnia dla ubogich. Z ośrodka będą  korzystać w głównej mierze mieszkańcy Małopolski. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2013 roku.

Zaproszenie Pary Prezydenckiej do Borzęcina było najważniejszym, ale nie jedynym powodem wyjazdu delegacji do Warszawy. – Oprócz zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, otrzymaliśmy propozycję przygotowania stoiska prezentującego walory gminy Borzęcin w trakcie odbywającej się Gali. Prezentowaliśmy ofertę turystyczną i inwestycyjną zawartą w materiałach reklamowych, folderach i filmie o gminie Borzęcin  oraz bogaty w potrawy regionalne stół borzęciński – komentuje Janusz Kwaśniak. Do Pałacu Prezydenckiego udała się delegacja w składzie: Janusz Kwaśniak, Tadeusz Żurek, Adam Kwaśniak, Piotr Kania, Jerzy Bodzioch, Maria Bratko, Justyna Musiał, Paula Sobota, Kinga Rędzina.  – Przygotowane przez nas stoisko eksponowane było w Sali Obrazowej Pałacu Prezydenckiego i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób pytało o gminę Borzęcin, jej położenie i uroki. Nie obyło się bez komplementowania przygotowanych potraw, jak również urody Borzęcanek ubranych w kolorowe stroje ludowe z naszego regionu – mówi Piotr Kania z borzęcińskiego GOK.

Podczas spotkania do Narodowej Rady Ekologicznej kolejnej kadencji powołano 76 osób z parlamentu, inspektoratów ochrony środowiska, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uczelni oraz branżowych organizacji. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. b. premier Józef Oleksy, b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i wiceszef senackiej komisji ochrony środowiska Michał Wojtczak.

pk