Don't Miss
Home » Wiadomości » Przekroczone normy jakości powietrza!

Przekroczone normy jakości powietrza!

Na wszystkich stacjach pomiarowych na terenie powiatu brzeskiego normy zanieczyszczenia powietrza w piątek nad ranem były przekroczone. Najgorzej było w dzisiaj w Jadownikach na ul. Szkolnej. Niewiele lepiej było też na ul. Wiślanej w Morzyskach oraz na ul. Centralnej w Wokowicach. Oczywiście są to wskazania obarczone pewnym błędem – wszystko zależy od lokalizacji czujników, przewiewności miejsca w którym się znajdują itp. Niemniej jednak te dane dają do myślenia.

– Burmistrz w niedawnym wywiadzie wyraził opinię iż ze smogiem mamy problem tylko między 15-17stą. Ma dostęp do danych Airly więc może historyczne dane podglądnąć a takie dyrdymały opowiada. W załączeniu dane z 7 rano dziś, 800% normy w centrum Brzeska! W Jadownikach prawie 1000%! – napisał do nas Pan Mariusz- mieszkaniec Gminy Brzesko. 

Dostępne od ponad roku czujniki są źródłem wiedzy o jakości, ale i niepokoju wśród mieszkańców – bowiem każdego dnia, szczególnie przy silnych mrozach dostarczają nam wiedzy o tym jak kiepskie jest powietrze którym oddychamy.

Mapa czujników airly na terenie Powiatu Brzeskiego <==

 

Pomimo apeli nadal znaczna część społeczeństwa nadal przywiązuje małą wagę do tego czym oddychamy – a niebezpiecznych związków szkodliwych dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie zimowym pojawia się całkiem sporo – są to m.in. pył PM10; pył PM2,5; ozon; dwutlenek azotu; dwutlenek siarki; tlenek węgla.

Skąd takie niebezpieczne związki w okolicy, która wydaje się nam przecież czasami „zieloną oazą”? Duża rolę odgrywa w tym przypadku tzw. niska emisja (a więc m.in. spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych). Sytuację pogarsza jeszcze bardziej spalanie śmieci, z czego pomimo licznych apeli nie potrafi zrezygnować część mieszkańców naszego powiatu (w imię źle pojętych „oszczędności”).

Jakie zagrożenie może stanowić dla mieszkańców pył PM10 w wysokim stężeniu (dodajmy, że jest to bardzo wysokie stężenie)? Wdychane pyły mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego; zwiększone zagrożenie schorzeniami alergicznymi i infekcjami układu oddechowego, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek; szkodliwy wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu.

Póki co – najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień pracują na zewnątrz, są maseczki. Można je już kupić za kilkanaście złotych w sklepach z odzieżą BHP.

Warto skorzystać z dostępnej wiedzy – o tym jak walczyć ze smogiem, oraz co można zrobić by ten problem wyeliminować. Tego typu działania systemowe podejmowane są m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

https://powietrze.malopolska.pl/ <=

 

A o tym jak wygląda sytuacja Polski na tle innych krajów UE – można poczytać na stronie poniżej:

https://powietrze.malopolska.pl/baza-wiedzy/jakosc-powietrza-w-polsce-na-tle-unii-europejskiej/

 

O tym jak zmienia się świadomość zarówno mieszkańców, jak i władz może być nasz artykuł z listopada 2011, gdy zaczęto baczniej zwracać uwagę na kwestie tego czym się na co dzień oddycha.

http://www.informatorbrzeski.pl/smog-nad-brzeskiem-niemozliwe/

 

IB