Nie przegap
Strona główna » Region » Rowerem po malowniczych terenach doliny Dunajca

Rowerem po malowniczych terenach doliny Dunajca

Z okazji rozpoczęcia budowy odcinka trasy rowerowej EuroVelo 11 na wałach przeciwpowodziowych Dunajca w gminie Zakliczyn odbył się briefing prasowy m.in. z udziałem Wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki oraz Anny Pieczarki z Zarządu Województwa. Nowy fragment małopolskiej części, określanej mianem VeloNatura, umożliwi wkrótce podróżowanie rowerem po kolejnych najpiękniejszych terenach doliny tej rzeki.

W budowie jest następny fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11 od zapory w Czchowie do Lusławic. Długość budowanego przez województwo małopolskie odcinka przez gminy Czchów i Zakliczyn wynosi 16,8 kilometrów, a koszt to prawie 9 mln zł.

Wykonawcą robót jest firma Strabag Infrastruktura Południe S.p. z. o.o.

Między Czchowem a Filipowicami ścieżka została poprowadzona po istniejących drogach. Pozostała część odcinka przez gminę Zakliczyn – aż do Lusławic (przeszło 11,5 kilometra) – przebiegać będzie po wałach przeciwpowodziowych Dunajca.

Budowa ścieżki rowerowej po obwałowaniach w gminie Zakliczyn teraz właśnie się rozpoczyna.

– Cieszę się, że uprawiający turystykę rowerową zyskają kolejną atrakcyjną i bezpieczną trasę, prowadzącą przez malownicze tereny z pięknymi widokami. Jako zarząd województwa będziemy zlecać projekty odcinków następnych ścieżek rowerowych, będziemy otwarci na wszelkie inicjatywy w tym zakresie – zapewnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

W ramach zakliczyńskiej części inwestycji na wałach przeciwpowodziowych Dunajca powstaną m.in. dwie kładki nad potokami – Rudzanka i Paleśnianka.

Pani Marszałek Anna Pieczarka zwróciła uwagę na ciekawe rozwiązanie, które zastosowane zostanie w okolicach mostu w Zakliczynie – w ciągu drogi wojewódzkiej nr 975. Ścieżka poprowadzona zostanie pod przeprawą mostową przez Dunajec, dzięki czemu rowerzyści omijać będą mogli bezkolizyjnie ruchliwą jezdnię. Wszystko budowane będzie w najwyższym standardzie.

Będzie to trasa łatwa, przyjazna dla rowerzystów. Stwarzamy warunki do rekreacji, do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także do przyjemnego spędzania czasu na wydarzeniach kulturalnych. Z przyjemnością pragnę poinformować, że tegoroczne dożynki województwa małopolskiego odbędą się 1 września tutaj, w Zakliczynie, na obiekcie sportowo-rekreacyjnym „Kamieniec” – stwierdziła Anna Pieczarka.

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak mówił, że inwestycja ta znacznie podniesie atrakcyjność turystyczną ziemi zakliczyńskiej. Tym bardziej, że skomunikowane z trasą EuroVelo 11 zostaną już istniejące ścieżki rowerowe. Jeszcze w tym roku powstanie ciąg pieszo-rowerowy przy odcinku drogi wojewódzkiej od ronda w Roztoce do mostu nad Dunajcem. Koszt to 746 tys. zł, a przedsięwzięcie finansowane jest po połowie przez samorząd Małopolski i gminę Zakliczyn.

– Jako samorząd gminny wytyczyliśmy już ścieżki do atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie miejsc, oczywiście połączonych z trasą VeloNatura, m.in. w kierunku Jamnej, Lusławic i Melsztyna – dodał.

W spotkaniu, symbolicznie inaugurującym budowę trasy rowerowej po obwałowaniach Dunajca, uczestniczyli również Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Radny Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion oraz miejscowi samorządowcy.

IB

Fot. Maciej Mazur