Don't Miss
Home » Kultura » Rycerskie zmagania w Dębnie / zdjęcia

Rycerskie zmagania w Dębnie / zdjęcia

dsc_2757-kopiaPełne emocji walki rycerskie można było obejrzeć w niedzielę, 22 września podczas XVIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego “O Złoty Warkocz Tarłówny”. Widowisko od lat budzi olbrzymie emocje wśród dzieci i dorosłych.  Dębno w tym dniu wypełniały echa szczęku mieczy, świstu strzał, wystrzałów z hakownic, a wieczorem muzyki i zabawy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była odsiecz wiedeńska.

Pieszczotliwie określane przez rekonstruktorów „dębińskie błota” okazały się w tym roku łaskawe – pomimo niestabilnej pogody – w dniu Turnieju wszystko odbyło się w należytym porządku. Do Dębna zjechali rycerze z całej Polski, a także z Czech i Węgier, którzy przez dwa dni obozowali w obozie rycerskim zlokalizowanym w zamkowej fosie. Wieczorami członkowie bractw rycerskich w towarzystwie swych dam ucztowali przy ogniskach, gdzie przy kielichu dobrego wina, do późna snuto opowieści o walecznych czynach rycerskich (zaplanowanych oczywiście w ramach niedzielnych pokazów).

Od godziny 13.00 w niedzielne popołudnie mogliśmy obejrzeć pokazy kaskaderów konnych, średniowiecznych wojów, husarzy, japońskich samurajów, turniej łuczniczy a także budzące spore zaciekawienie pokazy artyleryjskie.

Szczególnie dużo emocji dostarczyły indywidualne walki rycerskie o tytułowy „Złoty Warkocz Tarłówny”. To wzbudzająca bodaj największe zainteresowanie część imprezy. Rycerze nie reżyserują walk, nie markują też cięć i uderzeń. Publiczność zachwycały swoim wyglądem błyszczące zbroje, potężne miecze, tarcze i topory – a przede wszystkim ostra, dynamiczna walka.

W okolicy dębińskiego zamku na turystów czekało wiele atrakcji. Ci, którzy nie tylko lubią czytać lub słuchać o minionych wydarzeniach mogli obejrzeć obóz rycerski, pokazy walk i musztry, a także ćwiczenia w sztuce wojennej oraz pojedynki. Prawdziwi podróżnicy poszukujący nowych wrażeń z przyjemnością zwiedzali zamek oraz przechadzali się po zorganizowanym przy nim jarmarku.

Rok 2013 to – 330. rocznica Bitwy Pod Wiedniem. Z tej okazji do Dębna przybyli husarze prezentujący nie tylko piękne konie, ale również budzące zachwyt uzbrojenie i wyposażenie towarzyszy husarskich – niezwyciężonej polskiej formacji kawaleryjskiej.

– Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, co roku możemy gościć kilkanaście kilkanaście tysięcy turystów – podkreślali organizatorzy.

Turniej odbywał się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.

 

 

 

 

 

IB

Foto: Maciej Mazur