Powiatowy Urząd Pracy podsumował sytuację na rynku pracy i działanie PUP w 2012 roku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzesku według stanu na koniec grudnia 2012 roku wynosiła 4.460 osób. W stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2011 roku, kiedy to liczba bezrobotnych wynosiła 4.186 osób, poziom bezrobocia w powiecie brzeskim zwiększył się o 274 osoby (tj. wzrost o 6,5%). W tym samym okresie wielkość bezrobocia na terenie gminy Brzesko wyniosła 1.999 osób, co stanowiło 44,8% ogółu bezrobotnych z powiatu brzeskiego. Natomiast wg stanu na 31.12.2011 r. bezrobotni z w/w terenu stanowili 44,5% (1.864 osoby). W okresie 12 miesięcy 2012 roku do rejestrów Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku napłynęło łącznie 5.468 osób, które uzyskały status osoby bezrobotnej. Udział bezrobotnych w tej kategorii z gminy Brzesko ukształtował się na poziomie 4 3,4% tj. 2.372 osoby – co stanowiło mniej niż połowę ogólnego napływu. W ciągu całego 2012 roku wyłączono z ewidencji Urzędu Pracy ogółem 5.194 osoby, w tym 2.237 osób z gminy Brzesko (tj. 43,1% ogółu wyłączonych bezrobotnych z powiatu brzeskiego). Na koniec grudnia 2012 roku stopa bezrobocia w powiecie brzeskim ustabilizowała się na poziomie 12,6% i była niższa od wskaźnika krajowego o 0,6 pkt. Procentowego i wyższa o 1,1 pkt. procentowego w porównaniu do stopy procentowej w województwie małopolskim.
Sprawdźmy jak wygląda bezrobocie wśród kobiet w naszym regionie. Na dzień 31.12.2012 r. w ewidencji Urzędu były zarejestrowane 2.473 kobiety. Odsetek badanej grupy w liczbie bezrobotnych ogółem wyniósł 55,4%. Oznacza to, że w stosunku do 2011 r. populacja kobiet zmniejszyła się o 0,2% (mniej o 5 osób). Poziom bezrobotnych kobiet w gminie Brzesko wynosił na koniec roku 56,4% zarejestrowanych z tego terenu oraz 45,6% ogólnej liczby kobiet z powiatu brzeskiego. Bezrobocie kobiet to jeden z wielu kluczowych problemów lokalnego rynku pracy. Wśród przyczyny bezrobocia kobiet można wymienić m.in. brak odpowiednich kwalifikacji oraz przerwę w zatrudnieniu spowodowaną wychowaniem dzieci, co niesie za sobą wydłużającą się bezczynność zawodową i w znacznym stopniu zmniejsza szanse kobiet na ponowną aktywizację zawodową. W porównaniu do końca 2011 r. liczba bezrobotnych kobiet z terenu gminy Brzesko zwiększyła się o 45 osób – tj. wzrost o 4,2%.
Jak zaradzać bezrobociu?
Ważnym działaniem w tym kierunku jest między innymi tworzenie miejsc pracy w ramach prac interwencyjnych. W 2012 roku w wyniku tych działań, pracę w gminie Brzesko podjęło 23 osoby. Innym sposobem jest tworzenie stażów czyli nabywania przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Wśród wszystkich gmin powiatu brzeskiego najwięcej tego typu miejsc pracy utworzono w gminie Brzesko. W 2012 roku było ich 193. Osoby bezrobotne były kierowane do odbycia stażu na następujące stanowiska: pomoc nauczyciela, sprzedawca, pracownik biurowy, pracownik administracyjny, referent ds. szkoleniowych, księgowy, fizjoterapeuta, zdobnik szkła, doradca klienta, robotnik budowlany, pomoc bibliotekarza, pomoc kelnera, kosmetyczka, nauczyciel przedszkola, pracownik ds. ubezpieczeń, asystent architekta wnętrz, sekretarka, asystent geodety, pomoc terapeuty, pielęgniarka, geolog, biolog, logistyk, kontroler jakości, pomoc archiwisty, diagnosta laboratoryjny, lekarz weterynarii, animator kultury, kelner, cukiernik, technik dentystyczny, grafik komputerowy i inne. Ważnym kierunkiem jest także udzielanie niskooprocentowanych pożyczek dla bezrobotnych w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W 2012 roku takich pożyczek w gminie Brzesko udzielono 40 osobom.
Na przestrzeni ostatnich lat poprzez odpowiednie działanie Gmina Brzesko mocno wspiera władze powiatu w kreowaniu nowych miejsc pracy. Między innymi w tzw. strefie aktywności gospodarczej „Pomianowski Stok”, która to część miasta została ożywiona decyzją burmistrza Wawryki i Rady Miejskiej o budowie drogi za kwotę 2 milionów złotych, zostało zatrudnionych w ostatnich latach ponad 250 osób. Już teraz w tej samej strefie trwa budowa i uruchamianie kolejnych przedsięwzięć, które pozwolą na stworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnienie kolejnych osób.
Więcej na temat już niebawem w najnowszym numerze Informatora Brzeskiego.
—
IB
o 6,5% bezrobocie wzrosło, kryzys :l nie ma się co dziwić jak prowadzenie firmy to nielada wyzwanie, zwłaszcza jak należy się do gminy brzesko. 😉
Bardzo interesujący artykuł. Dzięki, że taki tekst napisałeś. Ja kocham epracę.