Don't Miss
Home » Wiadomości » Siedem praktyk Carlsberg Polska w Raporcie Dobrych Praktyk 2018

Siedem praktyk Carlsberg Polska w Raporcie Dobrych Praktyk 2018

Siedem dobrych praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju Carlsberg Polska zostało ujętych w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2018”. Raport już po raz 17. opublikowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Firma realizuje strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg pn. Together Towards ZERO. Jej cele realizowane są zgodnie z misją Grupy, która opiera się na filozofii J.C. Jacobsena, założyciela Browaru Carlsberg: „Warzymy dla lepszego dziś i jutra”. Cele wyznaczono w czterech kluczowych dla Grupy Carlsberg obszarach: ograniczania emisji dwutlenku węgla, zrównoważonego gospodarowania wodą w browarach Carlsberga na świecie, odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i budowania kultury zero wypadków. Są one zgodne z celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), ustanowionymi w 2015 roku.

W Raporcie Dobrych Praktyk 2018 znalazły się przykłady odpowiedzialnych działań Carlsberg Polska, odzwierciedlające realizację powyższych celów strategii, w podziale na 4 praktyki wieloletnie i 3 nowe.

Praktyki wieloletnie:

Kampania społeczna „Trzeźwo myślę” (cel 12 SDG) jest odpowiedzią na potrzebę edukacji nt. odpowiedzialnej konsumpcji i sprzedaży alkoholu. Kampania łączy działania edukacyjne i aktywnie angażujące konsumentów, zachęcając, by po alkohol sięgać odpowiedzialnie, zachowując „trzeźwy umysł” i kontrolę sytuacji. W ramach drugiej edycji akcji przeprowadzono badania nt. postaw konsumentów wobec alkoholu i asertywności, a także działania edukacyjne w mediach społecznościowych oraz kampanię displayową w placówkach Medicover i LUX MED w całym kraju. Kampanii towarzyszyły hasła z #Trzeźwo Myślę, a wspierali ją m.in. influencerzy – Łukasz Jakóbiak (internetowy talk-show 20 m²) oraz Marta Lech-Maciejewska (blog lifestylowo-parentingowy SuperStyler).

Zgodnie z celami Together Towards ZERO Grupa Carlsberg dąży do osiągnięcia w 2030 r. zerowego poziomu wypadkowości we wszystkich browarach Grupy (cel 8 SDG). Wieloletnia praktyka „W kierunku kultury zero wypadków” odzwierciedla działania firmy w tym zakresie. W browarach prowadzi się stały monitoring potencjalnych zagrożeń i wdraża procedury podnoszące bezpieczeństwo. Odbywają się szkolenia i programy: „Bezpieczna piątka”, „Bezpieczne Auto Carlsberga -BACa”, „Dzień Bezpieczeństwa” w browarach i szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracowników i na drogach – już w blisko 40 proc. samochodów służbowych zamontowano alkostopy.

Dwie kolejne praktyki wieloletnie to program „Zielone Biuro” (cel 12 SDG), realizowany od 2010 r. i Kodeks Etyki i Postępowania (cel 8 SDG), w oparciu o który Carlsberg Polska prowadzi swoją działalność. Celem „Zielonego Biura” jest podniesienie świadomości pracowników nt. odpowiedzialności za środowisko. W biurze Carlsberg Polska obowiązują rozwiązania ograniczające m.in. zużycie wody, energii i papieru oraz wspomagające gospodarowanie odpadami. Z kolei Kodeks Etyki pomaga chronić reputację odpowiedzialnej globalnej firmy browarniczej i wspiera realizację strategii biznesowej Grupy Carlsberg.

W raporcie znalazły się też trzy nowe praktyki:

Wolontariat pracowniczy (cel 11) – Carlsberg Polska umożliwia chętnym działania pro bono w różnych obszarach. Wśród realizowanych projektów są m.in. sprzątanie parku i brzegów Uszwicy w Brzesku (pracownicy Browaru Okocim), porządkowanie zieleni i nasadzenia drzew w dzielnicy Pomorzany w Szczecinie (pracownicy Browaru Bosman) czy porządkowanie i rewitalizacja terenów rekreacyjnych (pracownicy Browaru Kasztelan). Pracownicy aktywnie włączają się także w biegi charytatywne, np. Business Run. Z kolei od 2014 roku działa program grantowy INICJATYWY. W ramach pięciu edycji zrealizowano 47 projektów, w które zaangażowało się 324 pracowników – wolontariuszy, przepracowując łącznie 3 743 godzin. Firma przekazała na ich realizację 380 tys. zł.

Firma zachęca także pracowników do angażowania się w podnoszenie kultury piwnej i propagowanie historii browarów Grupy Carlsberg w Polsce, np. podczas Nocy Muzeów i Dni Otwartych, kiedy to stają się przewodnikami po browarach.

W ub. roku marka Okocim i Onet.pl przeprowadziły konkurs grantowy „Stypendium im. Jana Goetza” (cel 11 – SDG), zainspirowany filozofią marki opartą na zasadach założyciela Browaru Okocim, Jana Goetza – wielkiego filantropa. Projekt był związany z internetowym talk-show „18:45. Czas na zasady”, współtworzonym i sponsorowanym przez markę. Celem konkursu było wyłonienie i promowanie inicjatyw społecznych, takich jak działania na rzecz środowiska i aktywizacja lokalnych społeczności. Spośród zgłoszonych do konkursu pomysłów nagrodzono 5 inicjatyw, których autorzy otrzymali granty w wysokości 10 000 zł na ich realizację.

Ponadto, w Raporcie została opublikowana praktyka pn. Zrównoważona logistyka w Carlsberg Polska (cele 7 i 13 – SDGs), która także jest odpowiedzią na konieczność ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko. W tym celu Carlsberg Polska podejmuje szereg modernizacji, m.in. optymalizację procesów logistycznych. Dzięki zautomatyzowanej linii przenośników zredukowano o 20 proc. flotę wózków widłowych, które we wszystkich browarach w 95 proc. są już elektryczne a nie gazowe. W Browarach Kasztelan, Okocim i Bosman uruchomiono akumulatorownie z automatycznym systemem kolejkowania baterii FIFO, co znacząco przedłuża ich żywotność oraz ogranicza zużycie prądu. W Browarze Okocim wdrożono system buforowania i transportu palet z pustą butelką zwrotną z magazynów zewnętrznych do depaletyzerów, aby uwolnić przestrzeń dla magazynu wyrobu gotowego. W Szczecinie zastąpiono dotychczasową flotę autami nowej generacji DAF CF, które pozwalają przewieźć o 10 proc. więcej palet niż stare samochody, co przekłada się na mniej kursów i oszczędność paliwa a w efekcie mniejszą emisję CO2.

Ogłoszenie Raportu Dobrych Praktyk odbyło się 28 marca 2019 r. w Warszawie.

Grupa Carlsberg