Nie przegap
Strona główna » Region » Siedem promes na początek

Siedem promes na początek

Pieniądze w sumie na siedem zadań otrzymała gmina Zakliczyn z pierwszego w tym roku rozdziału środków na przedsięwzięcia związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz ruchów osuwiskowych ziemi. Promesy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wręczyli Wicepremier Beata Szydło, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński oraz Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn odebrał promesy w sumie na siedem zadań, a kwota przyznanych dofinansowań znacznie przekracza milion złotych. Za pieniądze rządowe wyremontowanych zostanie w pierwszej połowie tego roku pięć odcinków dróg gminnych – w Borowej (150 tys. zł dofinansowania), Zakliczyn – Łęgi (320 tys. zł), Faliszewice – Do Niedzwiedzy (100 tys. zł), Wesołów – Chrapy (180 tys. zł) i Stróże – Wesołów – Filipowice obok Tartaku (230 tys. zł).

Gmina Zakliczyn otrzymała też środki finansowe na przygotowanie dwóch dokumentacji związanych ze stabilizacją osuwisk – 59 tys. zł na projekt stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi gminnej w Paleśnicy oraz 64 tys. zł na dokumentację inżynieryjno-geologiczną związaną z ruchami osuwiskowymi ziemi w Faliszewicach.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze zobowiązań, które powinni wypełnić nasi poprzednicy. Są to zadania dla mieszkańców tak istotne, że trudno bez ich realizacji funkcjonować. Dzisiaj dzięki wsparciu rządu wreszcie te problemy zostaną rozwiązane – powiedziała Pani Premier Beata Szydło. – To nie są jedyne projekty, które kierujemy do samorządów. Wspieranie naszych małych ojczyzn to jest jedno z tych zadań, które dla rządu są priorytetowymi.

Minister Joachim Brudziński stwierdził, że obowiązkiem państwa jest pomaganie samorządom w naprawie szkół spowodowanych przez nawałnice. W latach 2016-2019 do samorządów popłynęło na ten cel 1,7 mld zł. Nadrabiane są zaległości od 2009 roku.

Gmina Zakliczyn od trzech lata otrzymuje rekordowe środki z MSWiA na odbudowę dróg. W ubiegłym roku ze środków powodziowych zrealizowała aż 9 zadań drogowych.

Warto dodać, że na terenie Gminy Zakliczyn w pierwszej połowie tego roku remontowana będzie także droga powiatowa z Filipowic do Borowej (w miejscowości Borowa). MSWiA przekazało na ten cel Starostwu Powiatowemu w Tarnowie dofinansowanie w kwocie 680 tys. zł.

(I)