Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Skanska wybuduje obwodnicę Mokrzysk / zdjęcia

Skanska wybuduje obwodnicę Mokrzysk / zdjęcia

172583_ARP_3882_1DFirma Skanska wybuduje nowy odcinek DW 768 Koszyce – Brzesko, który połączy autostradę A4 z już istniejącą DW 768. Budowa nowej drogi była planowana od wielu lat. Zabiegali o nią przede wszystkim mieszkańcy i samorządowcy z Brzeska i Mokrzysk – miejscowości, przez które przejeżdżają codziennie setki samochodów osobowych i ciężarowych.

Umowę podpisali, w obecności wicemarszałka Romana Ciepieli, Marta Maj – p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Sławomir Cebo – dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego w Krakowie Skanska S.A. Do Krakowa przyjechali także samorządowcy z Brzeska i okolic: Andrzej Potępa – starosta brzeski, Grzegorz Wawryka – burmistrz Brzeska i Marek Kośmider – sołtys Mokrzysk.

– To ważna inwestycja dla całego układu komunikacyjnego Małopolski, związana z budową autostrady, ale docelowo też ma drugi wymiar połączenia północy z południem – powiedział wicemarszałek Ciepiela. – Ta inwestycja ma doprowadzić do lepszego połączenia Sądecczyzny z Warszawą i ułatwić dojazd na Słowację. Ma też bardzo ważny wymiar dla społeczności lokalnej gmin Brzeska i Mokrzysk – dodał.

Podpisana dziś umowa z firmą Skanska otwiera drogę do budowy nowego odcinka DW 768 od węzła autostradowego Brzesko do skrzyżowania z droga gminną w Mokrzyskach, w rejonie ul. Zagrodzkiej (zaznaczony czerwoną linią na mapie). To jedna z ważniejszych inwestycji w województwie małopolskim. Nowy odcinek będzie miał długość 4,3 km, przebiega przez tereny niezamieszkane i pozwoli kierowcom ominąć centrum Brzeska i Mokrzysk. Dzięki inwestycji powstanie najkrótsze połączenie Warszawy z południem Polski i granicą ze Słowacją – podróż skróci się o ponad 100 km. Poprawią się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców, a także dostęp do autostrady A4 oraz stref aktywności gospodarczej:
Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej
Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej
Nowobrzeskiego Obszaru Gospodarczego
Zielonego Parku Przemysłowego „Kryształowy” w Tarnowie
Zielonego Parku Przemysłowego w Wojniczu

W ramach projektu zaplanowano:
– budowę jezdni drogi wojewódzkiej na odcinku ok. 4,3 km oraz dróg serwisowych
– zmianę przebiegu dróg poprzecznych (ul. Rolna – droga gminna, ul. Stanisławska – droga gminna, drogi leśne)
– budowę skrzyżowań z drogami powiatowymi oraz drogą gminną (skrzyżowanie z ul. Zagrodzką – drogą gminną nr 250691, skrzyżowanie z ul. Jeziorańską – drogą powiatową nr 1433K, skrzyżowanie z ul. Siostry Faustyny – drogą powiatową nr 1433K)
– budowę estakady nad ul. Trakt Królewski oraz rzeką Uszewka
– budowę przepustów drogowych, przejść dla zwierząt
– budowę chodników oraz zatok autobusowych
– przebudowę sieci uzbrojenia terenu
– wykonanie docelowej organizacji ruchu

Całkowity koszt projektu: 38 mln zł

Dofinansowanie z UE: 32,3 mln zł, pozostała część – ok. 6 mln zł z budżetu województwa małopolskiego

Zobacz przebieg nowej drogi <==

Galeria zdjęć mokrzyska.pl <==

Galeria zdjęć malopolskie.pl <==

Ciekawostka: Marek Kośmider – sołtys Mokrzysk, na pamiątkę podpisania otrzymał z rąk marszałka Romana Ciepieli pióro którym parafowano umowę.

Malopolskie.pl / mokrzyska.pl