W poniedziałek 4 lipca w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyła się konferencja „Gospodarowanie odpadami w regionie tarnowskim na rzecz zrównoważonego rozwoju”. W spotkaniu wzięli udział przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego w Tarnowie, lokalni samorządowcy a także posłowie – wśród nich Edward Czesak oraz Jan Musiał.
Z tej okazji podpisano list intencyjny o współpracy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Jego sygnatariuszami byli Województwo Małopolskie, Gmina Miasta Tarnowa oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. Wolę przystąpienia do porozumienia zadeklarowały ponadto gminy leżące w obrębie powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego. Aktualnie odpady komunalne z terenu Gminy Brzesko trafiają na składowisko odpadów w tarnowskiej dzielnicy Krzyż.
Głównym celem współpracy jest wypracowanie wspólnego i spójnego z polityką zrównoważonego rozwoju systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie tarnowskim poprzez budowę zakładu termicznej obróbki wytwarzanych śmieci. Jest to konieczne przede wszystkim ze względu na Dyrektywę Unii Europejskiej, która wprowadza redukcję poziomu składowanych odpadów biodegradowalnych na składowiskach do poziomu 35% w 2020 roku w stosunku do ilości odpadów wytworzonych w roku 1995. Sprawę tę reguluje także rządowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Do wymogów Unii Europejskiej muszą zostać dostosowane przepisy obowiązujące w Polsce. Oznacza to m.in. konieczność ograniczenia do 2013 roku masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych na składowiska. Równie ważne będzie osiągnięcie do 31 grudnia 2014 roku poziomu recyklingu i odzysku zapisanych w dyrektywach UE dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Ponadto, do 2014 roku Polska będzie musiała znacznie ograniczyć ilość składowisk odpadów komunalnych. Będzie ich mogło być nie więcej niż 200.
Wstępne koszty utworzenia Zakładu Obróbki Termicznej Odpadów Komunalnych oszacowano na poziomie ok. 300 milionów złotych. Środki na ten cel mają pochodzić z dotacji unijnej. Planowany termin realizacji inwestycji to 2015-2016 r.
Aktualnie miasto Tarnów jest dobrze przygotowane do nowych wyzwań w tej dziedzinie. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które prowadzi działalność w zakresie wywozu nieczystości stałych i płynnych, zbierania, segregacji i odzysku surowców wtórnych, odpadów komunalnych i wielkogabarytowych oraz oczyszczania letniego i zimowego placów i ulic jest trakcie ukończenia budowy nowej linii do segregacji odpadów. Inwestycja ta będzie miała kapitalne znaczenie dla realizacji zadań w gospodarce odpadami na terenie miasta.
—
za tarnow.pl
Galeria zdjęć – Paweł Topolski