Don't Miss
Home » Wiadomości » Smog nad Brzeskiem? Niemożliwe?

Smog nad Brzeskiem? Niemożliwe?

Czy smog zagraża mieszkańcom Brzeska? Niemożliwe? A jednak. Jak możemy przeczytać w ostrzeżeniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie w dniach 24 i 25 listopada 2011 r. może wystąpić przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla stężenia średniodobowego pyłu PM10 wynoszącego 50 µg/m3 m.in. na obszarze powiatu brzeskiego.

Sprawę tą poruszył na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Brzesku radny Bogusław Babicz. Jak można było zauważyć informacja ta wzbudziła wśród pozostałych radnych oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego lekką konsternację.

Mało kto jak się okazuje przywiązuje wagę do tego czym oddychamy – a niebezpiecznych związków szkodliwych dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie zimowym pojawia się całkiem sporo – są to m.in. pył PM10; pył PM2,5; ozon; dwutlenek azotu; dwutlenek siarki; tlenek węgla.

Skąd takie niebezpieczne związki w okolicy, która wydaje się nam przecież czasami „zieloną oazą”? Duża rolę odgrywa w tym przypadku tzw. niska emisja (a więc m.in. spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych). Sytuację pogarsza jeszcze bardziej spalanie śmieci, z czego pomimo licznych apeli nie potrafi zrezygnować spora część mieszkańców naszego powiatu (w imię źle pojętych „oszczędności”).

Jakie zagrożenie może stanowić dla mieszkańców pył PM10 w takim stężeniu (dodajmy, że jest to stosunkowo wysokie stężenie)? Wdychane pyły mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego; zwiększone zagrożenie schorzeniami alergicznymi i infekcjami układu oddechowego, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek; szkodliwy wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu.

Informacje o stężeniu niebezpiecznych związków można znaleźć na stronie www.malopolska.pl/powietrze. W serwisie także prognozy zanieczyszczeń na najbliższe dni.

—-

Pył PM10
Składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m. in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Co powoduje wysokie poziomy stężenia pyłu PM10 w powietrzu:

Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Znacząca emisję pyłu powodowana jest również przez komunikację – zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. W kotłach domowych największy wpływ na wielkość emisji pyłu ma sposób podawania paliwa – w przypadku kotłów zasilanych automatycznie (retortowych) emisja pyłu jest znacznie mniejsza niż w przypadku zasilania ręcznego. Istotna jest również jakość spalanego węgla.

IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”