Don't Miss
Home » Wiadomości » Spójrz w niebo – zaćmienie księżyca

Spójrz w niebo – zaćmienie księżyca

Ponad półtorej godziny potrwa całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie w środę wieczorem. Zaćmienie, widoczne w dużej części z terenu Polski, będzie najdłuższym takim fenomenem od 2000 r.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że ziemski satelita jest w stanie w nim się schować, a ponieważ Księżyc nie emituje własnego światła, jego tarcza pogrąża się wtedy w ciemnościach.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie w środę, 15 czerwca, w godzinach wieczornych.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:25 fazą półcieniową, która objawia się osłabieniem blasku Księżyca, którego tarcza wciąż jest widoczna. W Polsce Księżyc będzie znajdować się jeszcze pod horyzontem. Tak samo będzie o godzinie 20:23, gdy rozpocznie się faza częściowego zaćmienia.

W naszym kraju na obserwacje warto wyjść tuż po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21. Wtedy już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Faza całkowitego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 21:22, gdy Księżyc znajdzie się 2 stopnie nad horyzontem.

Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03. Wtedy nasz naturalny satelita będzie świecił 10 stopni nad horyzontem. Koniec fazy częściowej wydarzy się o godzinie 00:02, a zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

Do obserwacji zaćmienia, oprócz dobrej pogody konieczny będzie dobry widok na południowo-wschodni horyzont – najlepiej ze wzgórza lub z wysokiego budynku. Najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia będą mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej części kraju.

Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca będzie w Polsce widoczne 28 września 2015 r.

za nesweek.pl