W sobotę 6 kwietnia 2019 r. około godziny 13.40 na przejeździe kolejowym w Sterkowcu doszło do scen mrożących krew w żyłach. Kierowca samochodu osobowego próbujący przejechać pod opuszczającymi się szlabanami utknął na torowisku. W kilkadziesiąt sekund później od strony Tarnowa nadjechał pociąg pośpieszny. Samochodem marki Honda podróżowało 3 osoby – dwóch mężczyzn oraz dziewczynka w wieku przedszkolnym w foteliku. Z powodu braku wyobraźni u kierującego mogło dojść do strasznej tragedii!
Świadków zdarzenia było kilku. Pani Agnieszka która skontaktowała się z nasza redakcją w bardzo emocjonujący sposób opisała całe zdarzenie.
– Tyle ostatnio wypadków na przejazdach kolejowych… A dosłownie przed chwilą osobówka wjechała w Sterkowcu miedzy zamykające się szlabany. Z tyłu siedziało małe dziecko. Szczęście, że pociąg jechał drugim torem… Kierowca zaczął wjeżdżać pod opuszczającymi się rogatkami. Kiedy zobaczył na środku torowiska, że te z przodu opadły na tyle, że przejazd będzie niemożliwy zaczął cofać. Te z tyłu były już opuszczone, więc widząc z której strony nadjeżdża pociąg, zdecydował się na przeczekanie przy rogatce po drugiej stronie. Takie manewry przód – tył, trwały. Udało mu się dosłownie w ostatniej chwili. I nie, nie było korka z żadnej strony przejazdu – mówi Agnieszka która był świadkiem całego zdarzenia.
Jak widać na zdjęciu i filmie kierowca nie chciał uszkodzić samochodu oraz szlabanu i postanowił „przeczekać” ustawiając samochód jak najbliżej rogatek. Nasi czytelnicy często informują nas o tego typu historiach jakie miały miejsce m.in. na przejeździe kolejowym w Sterkowcu.
Poniżej zamieszczamy krótki filmik jaki udało się nagrać Pani Agnieszce.
Nasza redakcja poinformowała o zdarzeniu Komendę Powiatową Policji w Brzesku oraz przedstawicieli Polskich Lini Kolejowych – Zakład Linii Kolejowych w Krakowie.
Od momentu modernizacji linii kolejowej w 2015 roku zapory na przejeździe kolejowym w Sterkowcu są sterowane automatycznie. Skład pociągu znajdujący się w określonej odległości od przejazdu uruchamia opuszczanie zapór. Maszynista praktycznie nie ma możliwości zatrzymania składu.
Jak informuje serwis bezpieczny-przejazd.pl tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 r. w całej Polsce doszło do 39 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. W ich efekcie zginęło 9 osób, a ciężko ranne zostały 2 osoby. Samochód osobowy czy też dostawczy nie ma żadnych szans z ważącym setki ton pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach – m.in. przyszli kierowcy dowiedzą się jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. To efekt warsztatów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ostatnich trzech latach, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy.
Nie dalej jak na początku października 2018 r. pisaliśmy o podobnym zdarzeniu, gdzie pomiędzy rogatkami w Sterkowcu utknął kierowca dużego samochodu dostawczego. Wtedy również było o krok od tragedii – kierowca ustawił samochód wzdłuż rogatek. Teren przejazdu kolejowego w Sterkowcu jest objęty monitoringiem – z pewnością Polskie Linie Kolejowe podejmą stosowne działania w temacie poprawy bezpieczeństwa na tym przejeździe.
Po raz kolejny apelujemy – więcej rozwagi!
O tym jak należy zachować się w przypadku utknięcia samochodu na przejeździe kolejowym przypominają redaktorzy serwisu osp.pl.
Kierowcy często nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, gdy znajdą się między zamkniętymi rogatkami.Tymczasem szlabany na przejazdach kolejowych są specjalnie projektowane tak, by w przypadku utknięcia pojazdu na torach dało się je wyłamać nie wyrządzając większej szkody dla całego urządzenia ani samochodu.
Pierwsza i najważniejsza zasada – nie możemy wjechać na przejazd w momencie, gdy migają czerwone światła na sygnalizatorze. Na strzeżonym przejeździe kolejowym oznacza to, że za kilka sekund zaczną się zamykać szlabany.
– Najpierw uruchamiany jest sygnalizator świetlny i gong, dopiero po chwili zamykane są rogatki najazdowe, by na przejazd nie można było wjechać i po kolejnych kilku sekundach zamykają się rogatki zjazdowe po to, by umożliwić bezpieczne opuszczenie przejazdu przez ostatnie samochody – mówi Karol Jakubowski z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Gdy nasze auto utknie na torach wskutek awarii i nie daje się uruchomić, należy jak najszybciej z niego wysiąść oraz nakazać to swoim pasażerom. I należy to zrobić jak najszybciej – liczy się każda sekunda!
A co zrobić w przypadku, gdy mimo wszystko utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami? Jeśli pojazd jest sprawny powinniśmy bezzwłocznie staranować rogatkę. Każda rogatka posiada tzw. bezpiecznik drąga – to specjalna część szlabanu, która złamie się przy nacisku. Koszt jej naprawy to od kilkuset do ok. 2 tysięcy złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to nie ma tu jakiegokolwiek porównania.
Więcej można przeczytać w artykule: Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym? PKP tłumaczy <==
—
IB / bezpieczny-przejazd.pl / osp.pl
video – nadesłane przez Panią Agnieszkę
YouTube – Informator Brzeski
Mapa – przejazd kolejowy w Sterkowcu
Podobny przypadek z przed roku:
https://www.informatorbrzeski.pl/sterkowiec-o-krok-od-tragedii-na-przejezdzie-kolejowym-3-pazdziernika-2018-r/?fbclid=IwAR1uJiIKeMpbYuPumhFOFHl0G1Tu4EJQGJlOCAoYNIGaxZHK40h8Kl27vm4
Materiał – Informator Brzeski – w innych mediach:
https://www.tvn24.pl/auto-miedzy-szlabanami-na-przejezdzie-kolejowym-nadjechal-pociag,925264,s.html
Sterkowiec: o krok od tragedii! Pociąg przejechał tuż za samochodem [WIDEO]
https://natemat.pl/269153,sterkowiec-samochod-utknal-za-rogatkami-pociag-o-centymetry-minal-auto