Don't Miss
Home » Sport » Sukces Arcymistrza Jakubca

Sukces Arcymistrza Jakubca

W sali Imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie rozegrany został Puchar Małopolski w szachach szybkich P-15. Turniej zakończył się sukcesem arcymistrza Artura Jakubca z Krakowa. W zawodach wzięło udział prawie 50 zawodniczek i zawodników (w tym 27 osób posiadających ranking międzynarodowy ELO). Zawodnicy grali systemem szwajcarskim-kontrolowanym na dystansie jedenastu rund. Turniej zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Małopolski Związek Szachowy, pod patronatem wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka.

Po rozegraniu 11 rund najlepszym okazał się arcymistrz Artur Jakubiec z Krakowa, który zdobył 9.5 pkt. Kolejne miejsca zajęli: Mirosław Lewicki (Tarnów) – 8.5 pkt., Andrzej Gbyl (Kraków) – 7.5 pkt., Grzegorz Słabek (Kraków) – 7.5 pkt., Bogusław Sygulski (Dębica) – 7.5 pkt., Paul Szuper (USA) – 7.5 pkt., Piotr Tworzydło (Tarnów) – 7.5 pkt., Sergiej Shilov (Ukraina) – 7 pkt. Nagrodzono także najlepszą z kobiet, która była mistrzyni międzynarodowa, Edyta Jakubiec (żona triumfatora zawodów) z Krakowa. Zdobyła ona 6.5 pkt., zajmując czternaste miejsce w klasyfikacji ogólnej. Warto dodać, że sobotni turniej dostarczył wielu niespodzianek. Za jedną z nich z pewnością uznać trzeba dziesiąte dopiero miejsce mistrza międzynarodowego, Michała Motyki z Bielska Białej. Znakomicie w Pucharze Małopolski zaprezentował się 16-letni Michał Lewicki, który jako jedyny pokonał Artura Jakubca.

Najlepszych ośmiu szachistów, dwie najlepsze kobiety, najlepszy zawodnik do III kategorii szachowej (rank. do 1600 włącznie), najlepszy zawodnik do II kategorii szachowej (rank. do 1800 włącznie) otrzymało atrakcyjne nagrody pieniężne. Trzem najlepszym juniorom do lat 18 oraz dwóm najlepszym zawodnikom z gminy Borzęcin wręczono nagrody rzeczowe.

Nagrody wręczali: wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz zastępca Tadeusz Żurek. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał dyrektor GOK w Borzęcinie, Piotr Kania. Zawody sędziował zasłużony sędzia klasy państwowej, Wiesław Kasperek z Tarnowa, a program komputerowy obsługiwał Paweł Kasperek.