Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Sukces astronomiczny uczniów Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej

Sukces astronomiczny uczniów Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej

1818-1W roku 2014 Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej skorzystało z prenumeraty czasopisma „URANIA – POSTĘPY ASTRONOMII”,  sponsorowanej dla szkół przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Na łamach tego czasopisma, dla szkół prenumerujących Uranię, został ogłoszony Konkurs Astronomiczny „Nasza przygoda z astronomią”. Uczniowie zaangażowani w działalność kółka fizyczno-astronomicznego, które prowadzi nauczycielka fizyki mgr Małgorzata Dudek zdecydowali się wziąć udział w tym konkursie. Zadaniem konkursowym było podsumowanie lub raport z dowolnej aktywności związanej z popularyzacją astronomii. Udokumentowali działania z ostatnich czterech lat (prowadzenie obserwacji astronomicznych, udział w konkursach „A jednak się kręci”, „Astrolabium”, „Z głową w gwiazdach”, wycieczki do obserwatorium, seminaria, wystawy, projekty plastyczne)  i w formie pokazu multimedialnego, filmu i albumu wysłali na konkurs na adres Uranii do Torunia.  Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu doktora hab. Macieja Mikołajewskiego bardzo wysoko oceniło działalność  i przyznało I miejsce.

Nagrodą główną jest 15 cm teleskop Newtona z montażem paralaktycznym i teleskop Sky –Watcher Virtuoso. Ponadto biblioteka szkolna otrzymała zestaw archiwalnych roczników „Uranii” oraz książki o tematyce astronomicznej. Wśród nich znajduje się pierwsze pełne tłumaczenie na język polski książki Jerzego Joachima Retyka  „Narratio prima” (Relacja pierwsza z ksiąg „O obrotach” Mikołaja Kopernika”). Tekst ten powstał latem 1539 roku podczas wizyty obu uczonych na zamku w Lubawie. Otrzymaliśmy również oryginał  w języku angielskim. Obie książki zostały wydane w 2015 roku.

Wyróżnienia indywidualne za osobisty wkład w udział Szkoły w Konkursie Uranii 2014 „Nasza przygoda z astronomią” otrzymali uczniowie:  Karina Węgrzyn, Anna Pabian, Aneta Matura, Agnieszka Pałucka, Krzysztof Kania i Michał Gurgul.

Dodatkowo za wysoki poziom wiedzy astronomicznej w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium” Dyrektor ZS przyznał dyplomy uznania Michałowi Gurgulowi i Krzysztofowi Kani.

9 czerwca 2015 roku w niecodziennej scenerii odbyła się uroczystość wręczenia w/w nagród, które osobiście przekazał szkole prof. dr hab. Maciej Mikołajewski. Na ręce Pana Dyrektora szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom. Za prowadzenie kółka astronomicznego i czuwanie nad przygotowaniem opracowania dyplom otrzymała Pani mgr Małgorzata Dudek I Pan mgr Paweł Kmieć.

Wydarzenie to miało bardzo  uroczysty charakter. W udekorowanej sali zebrała się cała społeczność szkolna oraz laureaci Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas V wraz z opiekunami. Otrzymali oni  dyplomy i nagrody za wysokie lokaty w w/w konkursie, które wręczył zaproszony na uroczystość prof. M. Mikołajewski.

I miejsce  – Zuzanna Cupał  z  PSP w Strzelcach Wielkich

II miejsce  – Szymon Łach z ZS w Porąbce Uszewskiej

III miejsce –  Daniel Chrzanowski z PSP nr2 w Jadownikach

IV miejsce – Michał Sacha z PSP w Biesiadkach

Wyróżnienia otrzymali:

Emilia Koperny  – PSP w Szczepanowie

Kamil Machowski – PSP w Jasieniu

Maksymilian Oćwieja – PSP w Sterkowcu

Mateusz Sacha – PSP nr2 w Brzesku

Anna Solak PSP nr 3 w Brzesku

Paulina Wrochniak  – ZSiP w Złotej

Nagrody dla laureatów ufundowało Dębińskie Centrum Kultury w Dębnie oraz Zespół szkół w Porąbce Uszewskiej.

Po wręczeniu nagród przyszedł czas na słowa wdzięczności skierowane do Pana Profesora Macieja Mikołajewskiego za docenienie działań związanych z popularyzacją astronomii, otrzymaną nagrodę oraz podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Podziękowanie wręczył Pan Dyrektor Tomasz Gurgul.

Wyjątkową uroczystość uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej, której oddział mieści się w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej. Ponadto członkowie kółka fizyczno-astronomicznego przedstawili montaż słowno-muzyczny mówiący o pięknie nocnego nieba. Nawiązali do historii wszechświata, którego maleńką częścią jest człowiek. Przypomnieli, że rok 2015 jest ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Światła, którego organizatorzy w swoich działaniach skupiają się na promowaniu oszczędności energii elektrycznej i uwrażliwianiu ludzi na niebezpieczeństwa zanieczyszczeń światłem, które z niej otrzymujemy.

Po występie uczniów prof. Maciej Mikołajewski wygłosił wykład. Mówił o swojej pracy, o czasopiśmie „Urania”, którego jest naczelnym redaktorem, a które jest poświęcone popularyzacji astronomii wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo ciekawie pokazał, że astronomia jest nauką interdyscyplinarną, wiąże wiele dziedzin nauki, wpływa na rozwój kultury i bardzo szybko się rozwija. Dzięki nowoczesnym urządzeniom potrafi odkryć tajemnice najdalszych zakątków kosmosu i początków jego istnienia.

Po wykładzie na boisku szkolnym była obserwacja Słońca przy użyciu teleskopu słonecznego. Można było zobaczyć protuberancje na Słońcu i plamy słoneczne.

Oprócz tego można było dotknąć i zobaczyć przez lupę materię z kosmosu, meteoryty (m. in. Meteoryt Morasko, i z Czelabińska). Wielką niespodzianką było trzymanie w dłoni i  oglądanie  przez lupę maleńkiego odłamka Księżyca i Marsa.

Podsumowując, nagroda, którą otrzymał Zespół Szkół w Porąbce Uszewskiej jest wielkim osiągnięciem, podsumowaniem wieloletniej pracy na rzecz  popularyzacji astronomii nie tylko wśród młodzieży szkolnej ale tez środowiska lokalnego. Cieszy, że działania szkoły zostały wysoko ocenione i docenione. Nagroda zobowiązuje nauczycieli i uczniów do dalszej nauki i pracy bo jak powiedział ks. prof. Michał Heller „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania”. Zachęcamy do poznawania wszechświata pamiętając o tym, że korzenie człowieka wyrastają z jego historii, a jeżeli wszechświat ma sens, to sens ten obejmuje także nas, którzy jesteśmy jego częścią.

Galeria zdjęć <<<

ug