Don't Miss
Home » Wiadomości » Świąteczne spotkania / zdjęcia

Świąteczne spotkania / zdjęcia

SONY DSCPrzed tym spotkaniem pomyślałem sobie, że będzie to jeszcze jedno, podobne do innych spotkań, które organizują sobie koła gospodyń wiejskich. Miało się jednak okazać, że tym razem będzie nieco inaczej. Być może sprawił to czas, w którym miało się ono odbyć. Czas bożonarodzeniowych wizyt, uroczystości i spotkań.

Zjawiłem się zatem o umówionej porze w dawnej Ochronce w Okocimiu, która dawniej była własnością sióstr zakonnych, a od pewnego czasu, po wcześniejszym zakupie budynku, stała się miejscem siedziby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej. W tym samym miejscu działa również sekcja Koła Gospodyń Wiejskich z Okocimia. Tak więc zaproszony na spotkanie zjawiłem się w umówionym miejscu, ciekawy tego, w jaki sposób spędzają ten wolny czas panie, które zgromadziły się w kole. Zanim jednak opiszę to co zobaczyłem, jeszcze kilka słów o budynku, w którym działa stowarzyszenie i jego sekcje. Budynek jest wprawdzie stary, ale murowany i dobrze utrzymany, ale i tak wymaga mniejszego lub większego remontu. Dawniej mieściła się w nim żydowska gospoda, a w czasach powojennych ochronka czyli forma przedszkola, prowadzona przez siostry zakonne, co niezbyt podobało się władzom komunistycznym. Po zakończeniu tej działalności budynek przez dłuższy czas stał pusty, aż do chwili, kiedy zajęło się nim stowarzyszenie. Od tego momentu jego oblicze powoli się zmienia.

W tym właśnie miejscu znalazły swoją przystań panie z Koła Gospodyń Wiejskich. – Ich działania są nie do przecenienia – mówi prezes Franciszek Brzyk. – Podczas tych spotkań zawsze jest dużo ruchu, rozmów i hałasu, ale takiego dobrego. Dzisiaj trafiliśmy akurat na spotkanie grupy śpiewaczej, a więc będzie bardzo świątecznie i głośno – dodaje prezes. I rzeczywiście tak było. Już na wstępie panie i dwóch panów zaśpiewali pierwszą pastorałkę. Wszystkim akompaniował na akordeonie Stanisław Gurgul, kierownik muzyczny grupy, który jak mówi bardzo cieszy się tym, że są osoby, które chcą krzewić starą kulturę muzyczną  i prezentować stare pieśni, piosenki, kolędy i pastorałki.

W przerwach pomiędzy pastorałkami opowiadamy sobie o dawnych czasach w Okocimiu, a także o planach stowarzyszenia i koła gospodyń na przyszłość. Powoli remontuje się pomieszczenia znajdujące się w budynku. Przed tym spotkaniem uruchomiona została kuchnia i stary piec kaflowy, a którym panie po raz pierwszy upiekły bardzo smaczne ciasto drożdżowe. Wszystkim smakowało. Od kilku tygodni panie wykonywały także ozdoby świąteczne, a więc znakomite choineczki, gwiazdki, okolicznościowe obrazki i bańki choinkowe. To praca bardzo czasochłonna, ale za to efekt… przechodzi wszelkie oczekiwania. W między czasie panie śpiewają następną pastorałkę, po której rozmawiamy o ich występach jako zespołu, na różnych imprezach i uroczystościach. Prezes Brzyk wspomina, że wszystkie te występy są archiwizowane i filmowane, po to aby pozostał dla przyszłych pokoleń ślad tej działalności. Rozmawiamy także wiele o przyszłości samego budynku, w którym będzie mieścić centrum kulturalne wsi. Korzystać będą z niego mogli i młodzi i starsi mieszkańcy Okocimia. Budynek będzie zagospodarowany właśnie w ten sposób i przeznaczony dla potrzeb, zabaw i wypoczynku mieszkańców. Oczywiście czas inwestycji, sposób wykonania i ich rozmiar uzależniony jest od środków, które wpłyną na rzecz stowarzyszenia. Prezes Brzyk liczy przede wszystkim na pieniądze z miejskiej kasy i LGD Kwartet na Przedgórzu. Miejmy nadzieję, że włodarze miasta jak i LGD pomyślą pozytywnie na ten temat i tak właśnie się stanie.

Czas płynie nie ubłaganie. Mija półtorej godziny mojego pobytu w miłym towarzystwie i przychodzi powoli chwila rozstania. Na zakończenie jeszcze jedna pastorałka i prezent świąteczny w postaci pięknej choineczki, zrobionej głównie z makaronu „muszelki”. Pięknie zdobione małe drzewko, ale przede wszystkim misterna praca. To piękna pamiątka po tej wizycie.



W spotkaniu uczestniczyli: Franciszek Brzyk – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej, Stanisław Gurgul – kierownik muzyczny grupy śpiewaczej, Maria Spędzia – kierownik artystyczny, Stanisława Tota, Grażyna Mądro, Bożena Jankowska, Józefa Bartman – prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Okocimiu, Anastazja Konopka, Wieńczysłąwa Put, Maria Witkowska, Krystyna Słupska, Tadeusz Kulig, Teresa Kłos, Teresa Porębska, Stanisława Gajewska oraz solistki zespołu Danuta Halik i Anna Stachura.

IB