”Dziś nie sztuką jest wyprodukować dobry produkt, sztuką jest go sprzedać”
Zespół Szkół w Szczurowej wraz z Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu były organizatorem Dnia Handlowca, który odbył się 11 kwietnia 2014 roku w Sali Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Koordynatorami projektu byli uczniowie klasy IIIT wraz z opiekunami: Panią mgr Katarzyną Mach oraz Panią mgr Anna Kantor. Święto handlowców w kalendarzu przypada 2 lutego i dziś jest zapomniane i rzadko obchodzone, spotkanie było okazją do przybliżenia trudnego zawodu handlowca, który zdobywają uczniowie naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Szczurowej Jolanta Gola-Styrna witając zaproszonych gości, absolwentów Liceum Handlowego ze Szczurowej: Panią Janinę Michalik, Panią Irenę Zabiegała, Pana Eugeniusza Czyża oraz Pana Romana Iskrę, pracodawców: Prezesa SPH Szczurowa Pana Zdzisława Nawrota, Dyrektora KBS w Szczurowej Pana Andrzeja Stolińskiego , właściciela Firmy JAWOR z Brzeska Pana Wacława Jawora , właściciela Zakładu Masarskiego A. Wojnicki Pana Antoniego Wojnickiego, przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku Panie: Martę Smoleń, Angelikę Leśniak i Lucynę Szeląg, nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół.
Uczniowie przedstawili prezentacje, przybliżającą historię Szkoły Handlowej w Szczurowej 1945-1951 oraz historię handlu w Szczurowej, która wiąże się z dwoma najstarszymi firmami, Okręgową Spółdzielnią Mleczarską założoną w 1905 roku i Spółdzielnią Produkcyjno Handlową, której historia sięga 1948 roku. Zaprezentowane zostały cechy i umiejętności idealnego handlowca a w skeczu kabaretowym pt.: „Rzeźnik” odegranym przez uczniów mogliśmy się przekonać jak fatalna w skutkach może być nieuczciwość sprzedawcy.
Podsumowując występy uczniów Pani Dyrektor nawiązała do historii powstania Zespołu Szkół w Szczurowej, która kontynuuje tradycje Liceum Handlowego, podkreśliła jak duży udział w powstaniu Zespołu Szkół miał Pan Wójt Marian Zalewski, podziękowała za ciągłe wsparcie którego udziela szkole. Podziękowania zostały również złożone na ręce pracodawców, u których uczniowie odbywają praktyki. Przysłowie mówi: „wiedza bez praktyki, to dopiero połowa artysty”, w szkole uczniowie zdobywają wiedzę a u lokalnych pracodawców szlifują umiejętności praktyczne i to za ich trud w niełatwych czasach dla sektora prywatnego dziękowała Pani Dyrektor.
Wspomnienia Pana Romana Iskry absolwenta Szkoły Handlowej rocznik 1949 przybliżyły uczniom jak wyglądała nauka 60 lat temu. Świątecznymi życzeniami pożegnaliśmy zaproszonych gości i pracodawców.
Na zakończenie Panie Marta Smoleń, Angelika Leśniak i Lucyna Szeląg z Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Brzesku przeprowadziły dla uczniów bardzo owocne warsztaty i konkursy pt.: Handlowiec zawód z przyszłością. W trakcie warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności niezbędne w poszukiwaniu pracy: zapoznali się ze strukturą rynku pracy oraz metodami i możliwościami jej poszukiwania, rozwiązywali testy jakie pracodawcy przygotowują dla przyszłych pracowników, dowiedzieli się iż handlowiec i budowlaniec to zawody najbardziej poszukiwane na lokalnym rynku pracy oraz, że sukces w znalezieniu pracy jest wynikiem dobrej znajomości samego siebie oraz dobrej znajomości rynku pracy.
W czasie trwania Dnia Handlowca zaproszeni goście mogli również zapoznać się z galerią zdjęć: Handel w starej fotografii oraz Liceum Handlowe 1945-1951.
Podczas spotkania prowadzona była akcja charytatywna w formie Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez Szkolne Koło PCK. Uczniowie zbierali środki na zakup żywności na święta dla najbardziej potrzebujących rodzin z terenu Gminy Szczurowa.
Dzień Handlowca w naszej szkole, przybliżył historię ale i pokazał jak rysuje się przyszłość dla zawodu handlowca dostarczając przy tym i organizatorom oraz gościom dawki humoru i optymizmu.
—
Anna Kantor