Don't Miss
Home » Wiadomości » Szkoła Inicjatyw Strażniczych – weź udział w szkoleniu / Zgłoszenia do 10 marca

Szkoła Inicjatyw Strażniczych – weź udział w szkoleniu / Zgłoszenia do 10 marca

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę władzy w wielu gminach. Jedni mieszkańcy odetchnęli z ulgą, inny byli rozczarowani, wszyscy jednak szybko wrócili do swojego codziennego życia i zapewne do najbliższych wyborów nie za często będą interesowali się tym, co dzieje się w urzędzie gminy. Prawie wszyscy. Są też mieszkańcy, czasem jeden na całą gminę, którzy przyglądają się temu, co robią władze lokalne, pamiętając, że to także one, a nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, decydują o naszym codziennym życiu. Dlatego pytają o to, jak gmina walczy ze smogiem, kiedy wybuduje szkołę i ile wójt wydał na festyn. Śledzą posiedzenia rady gminy i komisji, czytają protokoły, a swoją wiedzą dzielą się z innymi mieszkańcami.

Z myślą o takich osobach Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczyna właśnie nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której celem jest przygotowanie do skutecznego działania lokalnie. Zgłoszenia do 10 marca 2019 roku. 

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzeczy zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Kogo zapraszamy?

– W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – mówi Alina Czyżewska, absolwenta poprzedniej edycji SIS -u. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Co oferujemy?

  • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych.
  • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą podobne działania.
  • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły).
  • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze zapraszamy już 29 marca 2019 r. Prosimy o zapoznanie się z terminami całego cyklu – warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach. Na zgłoszenia czekamy do 10 marca 2019 roku. Więcej szczegółów oraz ankieta zgłoszeniowa pod adresem: www.siecobywatelska.pl/sis

Kontakt: Agnieszka Podgórska, agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl tel. 607859482.

siecobywatelska.pl