Od godz. 7 rano w niedzielę trwają wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. lokali wyborczych.
PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. Pierwsza o 9.15 będzie poświęcona informacjom o rozpoczęciu i przebiegu głosowania.
O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.
Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.
Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVN24 i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.
Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta – 30 listopada – odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.
Aby w niedzielnych wyborach oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty w różnych kolorach – na każdej można oddać głos tylko na jedną osobę.
Udając się do lokalu wyborczego, należy wziąć dokument tożsamości – to warunek, by została nam wydana karta do głosowania.
Tam, gdzie wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania, będą to: biała – w wyborach do rad gmin, żółta – w wyborach do rad powiatu, niebieska – w wyborach do sejmików wojewódzkich i różowa – w wyborach wójta, burmistrza.
Każdy symbol inny niż „dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki” przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny.
Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku „X” lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę (jeśli wyborca wybierze dwóch kandydatów z tej samej listy wyborczej, głos zdobędzie kandydat na wyższym miejscu na liście). W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie poza kratkami.
—
papa / gosc.pl