Ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Sprawcy bardzo często wykorzystują nasze zaufanie. Niestety w kilku przypadkach okazało się to zgubne.
Działanie sprawców jest różnorodne, a metody jakimi się posługują coraz bardziej zuchwałe. Jak się okazuje oszuści pukają do naszych drzwi pod wieloma pretekstami np. oferując produkty do sprzedaży czy też usługi, szukając bezużytecznych przedmiotów do zbycia, prosząc o coś do jedzenia czy picia lub podszywając się pod członków rodziny. Zazwyczaj zaraz po przekroczeniu progu mieszkania podstępem odwracają uwagę domownika. Po takiej wizycie „nieproszonego gościa” właściciele bardzo szybko orientują się, że padli ofiarą złodzieja i oszusta, a ich oszczędności przepadły. Dla ludzi starszych często są to oszczędności całego życia, a sięgające od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Oszuści bardzo często chcąc się wzbogacić podszywają się pod znajomego bliskiej nam osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy finansowej. Chęć pomocy bliskiej osobie sprawia, że osoby starsze w wyniku oszustwa tracą duże sumy pieniężne. W każdym przypadku starajmy się potwierdzić informacje przekazywane przez osoby nieznajome – zadzwońmy do członka rodziny i upewnijmy się, czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Przestrzegajmy zasady, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.
Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w przypadku kontaktu z osobami nieznajomymi, odwiedzającymi nasze domostwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń co do uczciwości odwiedzającego zadzwońmy na numer alarmowy 997.
—
Ewelina Buda, KPP w Brzesku