Don't Miss
Home » Wiadomości » W kopalniach ołowiu, srebra, cynku i węgla

W kopalniach ołowiu, srebra, cynku i węgla

W sobotę 15 października 2011 r. Parafia NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym zorganizowała wycieczkę na Górny Śląsk. Pierwszym jej punktem były Tarnowskie Góry, a w nich – Park Repecki ze Sztolnią Czarnego Pstrąga. Obiekt ten znajduje się w unikalnym 600-metrowym fragmencie XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk”, odwadniającej tarnogórskie podziemia. Krętymi schodami szybu „Sylwester” zeszliśmy 30 metrów w dół. Wsiedliśmy do łodzi, aby pokonać tę trasę w świetle migających lamp karbidowych. Przepłynęliśmy m.in. przez „Bramę Odważnych”, „Szczęśliwych” i „Leniwych”. Przewodnik wyjaśnił nam genezę nazwy sztolni: otóż kiedyś do niej wpłynęły pstrągi z rzeki Dramy. Ponieważ było tam dość ciemno, pstrągi wydawały się całkowicie czarne. Teraz na skutek zanieczyszczenia wód nie ma żadnej nadziei na znalezienie tam jakiejkolwiek ryby. Na powierzchnię wyszliśmy szybem „Ewa”.
Drugim punktem wycieczki była zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Najpierw w budynku nadszybia wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, aby zwiedzić fragment podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni odwadniających. W tej kopalni od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. W sumie pokonaliśmy trasę 1700 m, w tym 270-metrowy odcinek łodziami.
W zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu poznaliśmy pracę górników. Jest to najniżej położone muzeum w Europie, bo na głębokości 320 metrów. Ekspozycja znajduje się w nieczynnych już wyrobiskach i chodnikach. Mieliśmy możność zobaczenia pracy kombajnu wydobywczego Alpina, widzieliśmy pracujący taśmociąg, a także zmechanizowaną obudowę ściany do wydobywania setek ton węgla w ciągu godziny.
W dalszej części wycieczki dotarliśmy do Piekar Śląskich, gdzie w sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Sprawiedliwości Społecznej. Ponieważ trwała msza św., więc po krótkiej modlitwie powróciliśmy do autokaru. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Czeladzi, aby w McDonalds „ coś” przekąsić. Szczęśliwie do tarliśmy do Borzęcina o godzinie 22.15.
W trakcie wycieczki realizowany był program profilaktyki antyalkoholowej. Wszyscy uczestnicy zobaczyli film DVD o tematyce szkodliwości picia alkoholu: „Dziękuję – nie piję” wypożyczony z biblioteki Zespołu Szkół w Borzęcinie. Starsi uczestnicy wycieczki otrzymali też ulotki dotyczące szkodliwości działania alkoholu. Wycieczka miała na celu pokazanie ciekawych miejsc godnych zobaczenia, np. z rodzicami.
Podziękowania składamy na ręce Wójta Gminy Borzęcin Pana Janusza Kwaśniak i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy wsparli nas finansowo podczas wycieczki. Dziękuję opiekunom grupy: mgr Joannie Bodzioch, mgr Dorocie Tyrcha oraz ks. mgr. Markowi Obrzutowi za poświęcony czas.

Lucjan Kołodziejski, foto Joanna Bodzioch

więcej zdjęć na stronie http://www.borzecin.pl/

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”