Don't Miss
Home » Wiadomości » W Łysej Górze powstanie szkoła kadetów

W Łysej Górze powstanie szkoła kadetów

W budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze gościła grupa kadetów z elitarnego Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Lipinach. Młodzi ludzie przebywali na tygodniowym obozie treningowym.

Ich pobyt w naszym powiecie nie był przypadkowy. W budynku łysogórskiej szkoły planowane jest utworzenie podobnego elitarnego liceum, które już funkcjonuje w Lipinach.
Zaprosiliśmy grupę kadetów wraz z opiekunami, aby zapoznać się ze strukturą kształcenia w takiej placówce. To elitarna szkoła, wzorowana na tradycji szkoły rycerskiej, którą w XVIII wieku założył król Stanisław August Poniatowski. Mamy nadzieję, że takie liceum powstanie w Łysej Górze. Byłaby to druga tego typu placówka w Polsce – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.
Fundacja św. Marcina „Patria et Misericordia”, założona przez ks. płk Marka Wesołowskiego, która prowadzi Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Lipinach już rozpoczęła przygotowania do uruchomienia podobnej szkoły w Łysej Górze. – Złożyliśmy odpowiednie dokumenty. Teraz czekamy na ostateczną decyzję w tej sprawie. Chcielibyśmy, aby Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze rozpoczęło działalność we wrześniu 2012 roku – powiedział ks. płk Marek Wesołowski.

Liceum będzie szkołą wojskową. Uczniowie, jak w prawdziwym wojsku, będą mieszkać w koszarach i chodzić w mundurze. W szkole kadetów będzie kładziony nacisk przede wszystkim na przedmioty ścisłe. Uczniowie uczyć się będą trzech języków obcych. Prowadzone będą zajęcia ściśle związane nie tylko z wojskowym drylem, ale także te dotyczące tradycji, ceremoniału oraz dyplomacji. Wszystkie lekcje będą wykładać specjaliści w swoich dziedzinach.

Dzień w takim liceum rozpoczyna się już o 6.00 rano apelem, później jest msza święta, śniadanie i zajęcia szkolne, a także jazda konna, pływanie, ratownictwo medyczne i ćwiczenia obronne. Uczniowie kładą się spać o 22.00. Mimo rygoru nie każdy może być do szkoły przyjęty. Potencjalni uczniowie, którzy marzą o karierze w mundurze, muszą przejść specjalistyczne testy psychologiczne i sprawnościowe. – O przyjęciu do szkoły decydują również badania lekarskie oraz uzyskane wyniki nauczania w gimnazjum – informuje komendant Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Lipinach płk rez. Ryszard Młodzianowski.

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów przygotowuje uczniów do kontynuowania nauki w szkołach oficerskich, a także na wyższych szkołach technicznych.

Jak mówi ks. płk Marek Wesołowski, czasy w jakich żyjemy tworzą potrzebę takich szkół. – Jest profesjonalizacja wojska, powinniśmy kuć kadry, bo kto nim pokieruje w przyszłości. To również zapewnienie gruntownego i szerokiego wykształcenia młodym ludziom – mówi.
Już dziś wiadomo, że Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Łysej Górze będzie nosiło imię ostatniego prezydent RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości katyńskie.

za powiatbrzeski.pl