Don't Miss
Home » Wiadomości » W podzięce za plony

W podzięce za plony

Zboża z pól sprzątnięte, tradycja więc każe,

by to godnie uczcili wszyscy gospodarze.

Dożynki – największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu – już za nami. Rolnicze święto rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księdza proboszcza Mariana Zapióra w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej podczas której dziękowano Panu Bogu za tegoroczne plony.  Po nabożeństwie barwny korowód wieńców dożynkowych, Gospodarzy i zaproszonych gości z orkiestrą dętą i Starostami Dożynek na czele,  przeszedł na miejsce imprezy do centrum rekreacyjno-sportowego w Gnojniku. . Tu odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek, którą rozpoczął koncert orkiestry dętej z  Gnojnika pod batutą Wiesława Porwisza.
Część artystyczną otworzyli gospodarze tradycyjnym przekazaniem chleba Wójtowi Gminy Gnojnik Sławomirowi Paterkowi  przez pełniących rolę starostów – Jadwigę Mrozowską i  Kazimierza Święcha. Otwarcie ubarwiły śpiew i muzyka ludowa w wykonaniu grupy wieńcowej z Gnojnika. Wszystkim rolnikom w dniu ich święta składali życzenia organizatorzy i zaproszeni goście, tj. Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Posłowie RP Edward Czesak, Jan Musiał, Andrzej Sztorc, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, dyrektor Centrum Kultury Ewa Świerczek, sołtys wsi Gnojnik Anna Stolarczyk.  Do konkursu wieńców żniwnych stanęły wszystkie sołectwa Gminy Gnojnik. Zgodnie z tradycją, każdy wieniec został ośpiewany przez poszczególne grupy wieńcowe. Po obejrzeniu i ocenieniu dziewięciu misternie uwitych z kłosów zbóż prac ,jury w składzie: Katarzyna Lasko i Patrycja Hajek, przyznało: w kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce grupie wieńcowej z Biesiadek (i to ona będzie reprezentowała naszą gminę podczas dożynek województwa małopolskiego w Kamienicy). Dyplomy i nagrody pieniężne wręczyli Wójt Gminy Sławomir Paterek  oraz dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku Ewa Świerczek – główni organizatorzy Dożynek Gminnych. Wiejski klimat podkreślił występ cenionego przez publiczność zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej. Gwiazdą wieczoru był góralski zespół „Turnioki”, który swoją żywiołową folkową muzyka porwał publiczność do tańca. Na scenie pojawił się także zespół wokalno – instrumentalny „Fortis ”, który bawił publiczność do późnych godzin nocnych. W programie dożynkowym znalazły się liczne konkursy m.in. „Zgadnij jaka to potrawa”, robienie powróseł, quiz o gminie. Jak na takie święto przystało nie zabrakło zabawy, dobrego poczęstunku i tańców. Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje tj.: konkursy z nagrodami, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Biesiadek i Gnojnika oraz wesołe miasteczko.
Dożynki Gminne współfinansowane były z projektu: „Jesteśmy najlepsi”. Człowiek- najlepsza inwestycja.  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  oraz ze środków budżetu państwa.

Organizatorzy dziękują sponsorom tegorocznych Dożynek Gminnych:
Kazimierz Myszka, Stanisław Myszka – Firma „Trans-Bet”, Gnojnik
Krzysztof Marcinek, Zbigniew Myszka – Firma kamieniarska w Gnojniku
Lech Pikuła
– Bank Spółdzielczy w Brzesku oddział w Gnojniku
Paweł Klecki, Stanisław Klecki – Firma „Okno- Drewal” Uszew
Stanisław Kiełbasa – Instalacje sanitarne, Złota
Jerzy Biel – firma blacharska
Maria i Krzysztof Wójs – Centrum handlowe „NOVUM”
Wincenty Groński 
( pracownia geodezyjna GEOPLAN)
Angelika i Piotr Czyżyccy –  Stacja Paliw CMC,
Tadeusz Dudek, Andrzej Dudek, Elżbieta Klecka  –  Firma Max-Trans
Dominik Chamioło, Mirosław Nowak – Firma „Pagen”
Celina i Mieczysław Hebda – Firma „Mega-Mot”
Centrum Rozrywkowo-rekreacyjne „Planeta”
Cukiernia „Poezja” w Gnojniku
Robert Sacha –
sklep „Smerf”
Browar Carlsberg
– Brzesko,
Biuro Partner – Brzesko
Grzegorz Wrona – Hurtownia w Lewniowej
Brzeska Oficyna Wydawnicza  – Aleksandra i Ryszard Dziedzicowie
Marek Strzelec – Firma Di-Marco, Iwkowa ( bezpłatny wywóz śmieci)
Katarzyna Słowik – zakład kosmetyczny w Gnojniku
Aneta Rzepa –  Zakład fryzjerski w Gnojniku
Maciej Oćwieja
– Zakład fryzjerski w Gnojniku
Restauracja „Klimaty”
Restauracja „Szyszkarnia”

foto. ug

Podobne artykuły

„%RELATEDPOSTS%”