Don't Miss
Home » Wiadomości » W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu

W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu

W dniach 4 i 11 kwietnia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Brzesku przy ul. Piastowskiej odbyło się bezpłatne dwudniowe szkolenie dla fizjoterapeutów i rehabilitantów osób starszych. W szkoleniu uczestniczyło 14 fizjoterapeutów z SPZOZ i ZOL w Brzesku oraz z Gnojnika i SPZOZ w Bochni. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu się w jego organizację  Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. która współpracując z Zakładem Opieki Leczniczej w Krakowie podjęła się zadania organizacji szkoleń dla fizjoterapeutów i rehabilitantów osób starszych.

Realizowane szkolenia są odpowiedzią na coraz większe wyzwania związane z koniecznością zapewnienia specjalistycznej opieki ludziom w podeszłym wieku oraz rozwojem usług opiekuńczych.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie jakości świadczonych usług opiekuńczo-leczniczych w zakresie zwiększenia standardu i bezpieczeństwa pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego i pomocniczego. Efektem będzie sprostanie coraz większemu zapotrzebowaniu na podwyższenie jakości opieki paliatywnej i poprawa warunków dla pacjentów i odwiedzających ich rodzin oraz personelu medycznego. W trakcie szkolenia fizjoterapeuci nie tylko mogli się zapoznać z praktycznymi sposobami pomocy osobom starszym, ale mogli się również wymienić doświadczeniami z własnej praktyki zawodowej. Dla niektórych było to pierwsze szkolenie tego typu odkąd podjęli pracę w tym trudnym i coraz bardziej potrzebnym zawodzie.

Rehabilitacja geriatryczna jest kompleksowym, zespołowym postępowaniem medycznym i społecznym skierowanym do osób w starszym wieku z ograniczeniami sprawności lub obciążonych czynnikami ryzyka wystąpienia chorób, urazów lub innych niekorzystnych zdarzeń, charakterystycznych dla wieku starszego. Rehabilitacja geriatryczna obejmuje także prewencyjne podtrzymywanie sprawności funkcjonalnej osób w starszym wieku, ponieważ postępujące ograniczenia sprawności fizycznej i poznawczej stanowią cechę dłuższego życia.

Postęp medyczny powoduje, że ludzie żyją coraz dłużej. Wyzwaniem jest, aby te dodatkowe lata życia przebiegały w jak najlepszym zdrowiu i sprawności ogólnej. To właśnie w jakimś stopniu może zapewnić profesjonalnie zorganizowana i ogólnie dostępna rehabilitacja prewencyjna przeznaczona dla osób starszych.  Dlatego tak ważne jest nieustane rozwijanie umiejętności fizjoterapeutów pracujących z seniorami.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. przeprowadziła podobne szkolenia w Nowym Targu oraz w Krakowie. Umieszczenie Brzeska na liście miejscowości w których przeprowadzone zostało takie bardzo pożyteczne szkolenie nastąpiło dzięki zabiegom v-ce Prezesa Zarządu MARR i zarazem V-ce Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego pana Tomasza Latochy. Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie Tomasza Latochy mające na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa na naszym terenie oraz praktycznych umiejętności medycznych. To właśnie dzięki niemu dwukrotnie w Brzesku można było obejrzeć kapitalną sztukę „Słodki Drań” przekazującą w komediowej formie cenną wiedzę na temat cukrzycy – choroby na którą cierpi kilka milionów Polaków i która stała się poniekąd chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi również bardzo wielu mieszkańców zarówno Brzeska jak i całego powiatu brzeskiego. Całkiem niedawno Tomasz Latocha wsparł druhów z brzeskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Mikołaja Kopernika. Dzięki jego pomocy harcerze wzbogacili się o trzy fantomy oraz AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny o łącznej wartości kilku tysięcy złotych.

Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu, przeszkolonych z zakresu praktycznego udzielania pierwszej pomocy zostanie kilkuset harcerzy z całego powiatu oraz Radłowa, funkcjonujących w brzeskim hufcu. Takiej wiedzy nigdy za dużo. Druhowie mają masę ambitnych planów: między innymi hufcowe zawody w udzielaniu pierwszej pomocy. Będą też organizować pokazy na różnego rodzaju imprezach, co zwiększy stan świadomości uczestników dotyczącego udzielania pierwszej pomocy.


IB